جستجو در بیتفا
  • آغاز درگیری
  • ورود مدیر عامل بایننس
  • پاسخ مدیر عامل FTX
  • ضربه نهایی
  • پایان FTX
  • درس زندگی
بررسی کامل حواشی درگیری بایننس (Binance) و اف تی ایکس (FTX)

بررسی کامل حواشی درگیری بایننس (Binance) و اف تی ایکس (FTX)

حرفه ای
انتشار : ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
۸ دقیقه
۱۲
۸۷۰
توسط :
کسری جان‌زاده

یکی از بزرگ ترین درگیری‌ها در حوزه رمز ارزها در حال رخ دادن است و شما دقیقاً به موقع برای بررسی آن رسیده‌اید. در روزهای گذشته بایننس (Binance) و اف تی ایکس (FTX) که هر دو از بزرگ ترین نام‌های حوزه رمز ارزها هستند به مشکلات قابل توجهی با یکدیگر برخوردند که موجب درگیری این دو نام بزرگ با یکدیگر شد. در ادامه این مقاله با بررسی درگیری بایننس و اف تی ایکس با ما همراه باشید.

 

آغاز درگیری

این درگیری از جایی آغاز شد که اعداد و ارقام جدیدی از توکن‌ها و موجودی آلامدا ریسرچ (Alameda Research) فاش شد. آلامدا ریسرچ یک شرکت سرمایه گذاری خطر پذیر در ارزهای دیجیتال است که توسط بنیانگذار FTX، سم بنکمن فراید (Sam Bankman-Fried) در سال 2017 تشکیل شده است. این شرکت در اکثر پلتفرم های اصلی بلاکچین و کسب و کارهای مبتنی بر آن سهام دارد. بیشتر شهرت Alameda Research زمانی اتفاق افتاد که در اوایل پروژه سولانا این شرکت مبالغ هنگفتی را در این رمز ارز سرمایه گذاری کرد که پس از بالا رفتن قیمت سولانا موجب سود قابل توجهی برای این شرکت شد. اگر علاقه دارید درمورد سازمان‌های سرمایه گذاری خطر پذیر اطلاعات بیشتری بدست آورید پیشنهاد می‌کنیم مقاله آشنایی با بزرگترین سازمان‌های سرمایه گذاری خطر پذیر (Venture Capitals) را مطالعه فرمایید.

عکس فاش شده از دارایی ftx

طبق آخرین آماری که پیش از این منتشر شده بود آلامدا 14.6 میلیارد دلار دارایی و 7.4 میلیارد دلار بدهی در ژوئن گذشته داشت اما با بررسی که اخیراً صورت گرفت مشخص شد که اکثر این دارایی‌ها از توکن‌های FTX و توکن‌های بر بستر سولانا تشکیل شده است و نگرانی‌ها از اینجا آغاز شد.

فعالان حوزه رمز ارزها، با توجه به اینکه اکثر این توکن‌ها، که آلامدا دارایی‌های خود را در آن‌ها پخش کرده بود، از سقف تاریخی خود بیش از 80% ریزش داشته‌اند دچار شک شدند که آیا در حال حاضر اگر لازم باشد آلامدا توانایی پرداخت بدهی‌های خود را دارد یا خیر؟

از طرفی توکن‌های دیگری که جزو دارایی‌های آلامدا حساب می‌شدند نیز یک مشکل بزرگ داشتند، اینکه بیشتر حجم بازار آن‌ها در دست FTX بود. با این حساب اگر آلامدا برای جبران بدهی‌های خود قصد فروش توکن‌ها را داشت نمی‌توانست ارزش کامل توکن‌ها را دریافت کند، زیرا با فروش این حجم از یک توکن ارزش آن پایین می‌آید و ریزش قیمت را تجربه می‌کند.

همچنین توکن FTT که متعلق به FTX است بخش عظیمی از دارایی اف تی ایکس را با 3.6 میلیارد دلار توکن و 2.2 میلیارد دلار وام با استفاده از وثیقه کردن FTT تشکیل می‌داد و همه این موارد باعث شد تا فعالان حوزه کریپتو آلامدا و FTX را ورشکسته بدانند زیرا از نظر آن‌ها اگر از FTX و آلامدا ریسرچ خواسته می‌شد تا وام‌های خود را بازپرداخت کنند بر اساس تحلیل آن‌ها توانایی این باز پرداخت در حال حاضر وجود نداشت.

 

ورود مدیر عامل بایننس

توییت مدیر عامل بایننس درمورد اف تی ایکس

همین مسائل باعث نگرانی چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، مدیر عامل و بنیان گذار بایننس شد. تا جایی که او در 6 نوامبر 2022 (معادل 15 آبان 1401) توییت کرد: «به عنوان بخشی از خروج بایننس از FTX، بایننس در سال گذشته 2.1 میلیارد دلار (در قالب BUSD و FTT) از این صرافی دریافت کرده است. با توجه به شرایطی که اخیراً در بازار رخ داده است ما تصمیم گرفته‌ایم تا تمام پول باقی‌مانده FTT خود را نقد کنیم. ما سعی خواهیم کرد این خروج سرمایه را به گونه‌ای انجام دهیم که تأثیر زیادی بر قیمت این رمز ارز نداشته باشد و با توجه به نقدینگی محدود و حجم بازار FTT این پروسه چند ماه زمان خواهد برد.»

این توییت مجدداً باعث وحشت کاربران شد به گونه‌ای که توکن FTT مقدار 17% ریزش را تجربه کرد و از قیمت 25$ به 22$ رسید.

اما با وجود این شایعه‌ها بلافاصله پس از این ریزش قیمت، تحلیل داده‌های آنچین نشان داد که 66 میلیون دلار استیبل کوین از کیف پول‌های متعلق به آلامدا برای کاهش فشار فروش به FTX واریز شده است و مشخص شد FTX در حال فروش توکن‌های خود از جمله اتریوم و سولانا است تا با اینکار فشار فروش شدید را کاهش دهد.

 

پاسخ مدیر عامل FTX

عکس العمل مدیر عامل آلامدا به عکس فاش شده

پس از این اتفاقات کارولاین الیسون (Caroline Ellison) که در حال حاضر مدیر عامل آلامدا ریسرچ می‌باشد در رشته توییتی گفت: «تکه کاغذی که دست به دست درمورد دارایی‌های آلامدا در حال چرخش است تنها بخشی از دارایی‌های ما می‌باشد و ما در حال حاضر بیش از 10 میلیارد دلار دارایی داریم که در عکس منتشر شده لیست نشده است. همچنین در سال گذشته ما موفق شدیم تا بخش عظیمی از وام‌ها و بدهی‌های خود را پرداخت کنیم.»

پاسخ مدیر عامل آلامدا به مدیر عامل بایننس

سپس کارولاین الیسون مدیر عامل بایننس را خطاب قرار داد و در توییتی به او گفت: «اگر واقعاً به دنبال کاهش تأثیر فروش خود بر بازار هستید آلامدا در کمال خوشحالی تمام موجودی FTT شما را در قیمت فعلی 22$ خریدار است.»

 

ضربه نهایی

پس از این توییت مدیر عامل بایننس در توییتی نوشت: «این نقد کردن سرمایه FTT تنها یک مدیریت ریسک است که ما از لونا یاد گرفته‌ایم.» اگر به یاد داشته باشید در زمان فاجعه لونا بایننس میلیاردها دلار توکن لونا داشت که به دلیل اینکه هیچ وقت آن‌ها را نفروخت متحمل ضرر بزرگی شد. سپس ژائو ادامه داد: «ما پیش از این حمایت خود را نشان داده‌ایم و بر علیه هیچ کس نیستیم، اما حمایت خود را از کسانی که بر علیه دیگر بازیکنان این صنعت لابی می‌کنند ادامه نخواهیم داد.»

توییت مدیر عامل بایننس درمورد لابیگری FTX

منظور از این لابیگری رفتارهای سم بنکمن فراید موسس FTX بود که با شرکت در سیاست سعی داشت تا FTX را در موقعیتی بهتر از بایننس قرار دهد. سم تأیید کرده بود که در زمان انتخابات 2020 به هر دو طرف انتخابات کمک کرده بود و اعلام کرده بود که در کل از نامزدهای سازنده حمایت خواهد کرد.

 

پایان FTX

تا اینجای کار همچنان به نظر می‌آمد همه چیز تحت کنترل است چرا که با وجود خروج سرمایه عظیم از FTX و ریزش 43 درصدی توکن FTT تا قیمت 14$ این صرافی همچنان اجازه برداشت را به کاربران خود می‌داد و مانند دیگر صرافی‌ها و شرکت‌هایی که ورشکسته شده‌اند امکان برداشت وجه را به حالت تعلیق در نیاورده بود و حتی سم بنکمن در توییتی ادعا کرد که «حال FTX خوب است.» اما به نظر می‌رسید که ورشکستگی Three Arrows Capital، Celsius و همچنین Voyager در سالی که گذشت موجب از بین رفتن اعتماد در بازار شده است و سرمایه گذاران از ترس از دست دادن سرمایه خود با دیدن کوچک ترین خطری سریعاً برای خروج سرمایه خود اقدام می‌کنند. همین امر باعث شد تا فشار فروش به حدی بالا برود که FTX به مرور در انتقال وجوه برداشته شده تأخیر ایجاد کرد و در آخر نیز برداشت‌ها را به طور کامل متوقف کرد.

در پی این اتفاقات توکن FTX با 87% ریزش قیمت نسبت به چند روز گذشته مواجه شد و به نزدیکی قیمت 3$ رسید!

سرانجام در حوالی ساعت 8 شب 17 آبان 1401 سم بنکمن فراید در رشته توییتی شکست خود را اعلام کرد که این رشته توییت به شرح زیر بود:

توییت بنیانگذار اف تی ایکس

«سلام به همه: چند اطلاعیه برای دادن دارم.

همه‌چیز به شکل یک دایره کامل درآمده است و در حال حاضر اولین و آخرین سرمایه گذاران FTX با هم یکی هستند. ما درمورد یک توافق استراتژیک با بایننس برای FTX.COM به توافق رسیده‌ایم.

توییت بنیان گذار اف تی ایکس

تیم ما در حال کار بر روی کاهش و از بین بردن تأخیرات واریز هستند و این امر بحران نقدینگی را برطرف خواهد کرد. تمام برداشت‌ها به طور کامل و با نسبت 1 به 1 برای کاربران واریز خواهد شد و انجام اینکار خود یکی از دلایلی بود که از بایننس درخواست کمک کردیم. ممکن است تسویه حساب‌ها کمی طول بکشد که ما پیشاپیش از این بابت عذرخواهی می‌کنیم.

توییت بنیانگذار FTX

وی در بخش سوم این توییت در اشاره به مبحثی مهم گفت اما نکته مهم این است که مشتریان در امنیت هستند.

توییت بنیان گذار FTX

لازم می‌دانم یک تشکر عظیم از چانگ پنگ ژائو (مدیر عامل و بنیانگذار بایننس) و دیگر حامیان ما داشته باشم. این یک توسعه کاربر محور است که در نهایت به نفع کل صنعت رمز ارزها خواهد بود. چانگ پنگ یک امر باور نکردنی برای ایجاد اکوسیستم رمزنگاری جهانی و ایجاد یک دنیای اقتصادی آزادتر انجام داده است و اینکار را ادامه خواهد داد.

توییت سم بنکمن فراید

من می‌دانم که در این مدت شایعاتی درباره درگیری بین Binance و FTX مطرح شده بود که حقیقت ندارند. بایننس بارها و بارها نشان داده است که آن‌ها به یک اقتصاد جهانی غیرمتمرکز متعهد هستند و در عین حال برای بهبود روابط صنعتی با قانون گذاران نیز تلاش می‌کند پس ما در بهترین دستان هستیم.

توئیت سم بنکمن فراید

همچنین توجه داشته باشید که FTX.US و BINANCE.US دو شرکت جدا هستند که موارد گفته شده بر فعالیت این دو شرکت تأثیری نخواهد داشت.»

توییت مدیر عامل بایننس درباره ی اف تی ایکس

پس از این توییت‌ها چانگ پنگ ژائو خود نیز توییت‌هایی منتشر کرد و نوشت: «امروز بعد از ظهر FTX برای حل بحران نقدینگی خود از ما کمک خواست. برای محافظت از کاربران ما یک قرارداد غیر الزام آور امضا کردیم که به موجب آن قصد داشتیم FTX.COM را به طور کامل خریداری کنیم و به پوشش بحران نقدینگی کمک کنیم. در روزهای آینده مدارک بیشتری منتشر خواهد شد.

توییت مدیرعامل بایننس درباره اف تی ایکس

موارد بسیاری برای پوشش دادن وجود دارد و کمی زمان می‌برد. این یک وضعیت بسیار پویا است و ما در حال ارزیابی وضعیت در زمان واقعی هستیم. بایننس این اختیار را دارد که در هر زمانی از معامله خارج شود. ما انتظار داریم که FTT در روزهای آینده با پیشرفت اوضاع وضعیت بهتری پیدا کند.»

 

درس زندگی

در پایان نیز پس از تمام این اتفاقات مدیرعامل بایننس در توییتی دو درس بزرگ برای فعالان بازار رمز ارزها منتشر کرد:

توییت چانگ پنگ ژائو

«دو درس بزرگ:

1: هرگز از توکنی که ایجاد کرده‌اید به عنوان وثیقه استفاده نکنید.

2: اگر یک تجارت رمزنگاری دارید هرگز وام نگیرید، از سرمایه "بهینه" استفاده نکنید و ذخیره زیادی داشته باشید.

بایننس هرگز از BNB برای وثیقه استفاده نکرده است و ما هرگز وامی دریافت نکرده‌ایم.»

به نظر می‌رسد که در پی این اتفاقات FTX به تصاحب بایننس درآمده است و باید ببینیم که ادامه این رشته اتفاقات چه تأثیری بر بازار رمز ارزها خواهد داشت.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. نظرات خود را درمورد جدال بایننس و FTX با ما در کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۱/۰۸/۱۸ ۱۶:۱۲
رسول آدینه
عالی بود و واضح مطمنن خیلیا نمیدونستن ریز قضایا چی هست تشکر
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
ممنون از نظرتون دوست عزیز ❤️