جستجو در بیتفا
  • وضعیت استخراج کنندگان بیت کوین در شرایط فعلی بازار
  • وضعیت ماینرها با توجه به نزدیکی رویداد هاوینگ بیت کوین
  • تأیید صندوق‌های معاملاتی بیت کوین؛ یک اتفاق مؤثر برای رونق گرفتن صنعت ماینینگ
  • جمع بندی
بررسی شرایط ماینرهای بیت کوین با توجه به نزدیک شدن به هاوینگ

بررسی شرایط ماینرهای بیت کوین با توجه به نزدیک شدن به هاوینگ

متوسط
انتشار : ۱۴۰۲/۰۵/۱۶
بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۵/۱۶
۵ دقیقه
۰
۳۳۱
توسط :
مبین رزمخواه

بر اساس گزارشات جدیدی که توسط متخصصین حوزه استخراج ارزهای دیجیتال منتشر شده است، در صورت تأیید صندوق‌های معاملاتی (ETF) بیت کوین و افزایش مشارکت نهادهای مالی در بازار کریپتو، ماینرهای بیت کوین به حاشیه سود کافی برای حفظ بازدهی مثبت خود قبل از هاوینگ 2024 بیت کوین خواهند رسید. صنعت استخراج ارزهای دیجیتال یکی از اصلی‌ترین ارکان این بازار به شمار می‌رود. شرایط خوب و یا بد آن روی کل بازار تأثیرگذار است و برای اینکه بخواهیم نسبت به آینده کریپتو خوش‌بین باشیم، نیاز است تا ماینرها شرایط خوب خود را حفظ کنند. در این مقاله نگاهی به وضعیت استخراج کنندگان بیت کوین خواهیم داشت و شرایط آن‌ها را با توجه به نزدیک شدن به رویداد هاوینگ بررسی می‌کنیم؛ با بیتفا همراه باشید.

 

وضعیت استخراج کنندگان بیت کوین در شرایط فعلی بازار

پس از رکود شدیدی که بازار رمز ارزها در سال قبل تجربه کرد بازار استخراج کنندگان بیت کوین در سال 2023 توانست تا حدودی خود را بازیابی کند. با روند روبه‌رشدی که قیمت‌ها در چند ماه گذشته از خود نشان دادند این صنعت دوباره توانست به بازدهی مالی برسد و رونق نسبتاً خوبی را در آن مشاهده کردیم.

اکنون گزارش جدیدی که توسط شرکت برنستین (Bernstein) منتشر شده است به بررسی این پرسش می‌پردازد که چگونه استخراج کنندگان بزرگ می‌توانند از این روند روبه‌رشد ایجاد شده نهایت استفاده را ببرند؟

استخراج بیت کوین

باید توجه داشته باشیم که رویداد هاوینگ بیت کوین نزدیک است و با فرا رسیدن آن پاداش ماینرها برای استخراج هر بلاک نصف خواهد شد. در چنین شرایطی وضعیت شرکت‌های فعال در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال می‌تواند با چالش جدی روبه‌رو شود. در ادامه با بررسی وضعیت ماینرها در حال حاضر دید بهتری نسبت به این صنعت پیدا خواهیم کرد.

 

وضعیت ماینرها با توجه به نزدیکی رویداد هاوینگ بیت کوین

گزارشات موجود نشان می‌دهد که 16 شرکت استخراج کننده بزرگ، به طور کلی سهمی 16 درصدی از کل بیت کوین‌هایی که استخراج می‌شود را دارا هستند. ظرفیت استخراج کل شرکت‌ها به 72 اگزاهش در ثانیه (EH/s) رسیده و در دو یا سه سال آینده انتظار می‌رود که ظرفیت آن‌ها تا 182٪ افزایش پیدا کند.

بر اساس تحلیل‌های صورت گرفته، استخراج کنندگان بزرگ که هزینه تولید و بدهی کمی دارند، می‌توانند در ادامه این مسیر سودهای قابل قابل توجهی را برای خود به ثبت برسانند. آن‌ها باید فعالیت‌های خود را بدون افزایش بدهی گسترش دهند تا پس از رویداد هاوینگ بیت کوین که در آوریل 2024 رخ می‌دهد، همچنان روند سوددهی خود را حفظ کنند. در مقاله رویداد هاوینگ آینده بیت کوین در راه است به تاثیراتی که این رویداد می‌تواند بر بازار کریپتو داشته باشد اشاره کردیم که در صورت تمایل می‌توانید با مطالعه آن تحلیل خود را از این اتفاق کامل کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که بیت کوین در زمان نوشتن این مقاله در محدوده 29 هزار دلار قرار دارد. بر اساس تحلیل‌های صورت گرفته 15 شرکت ماینر بزرگ، برای تولید هر بیت کوین کمتر از 15 هزار دلار هزینه می‌کنند.

با نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین، هزینه تولید برای ماینرها دو برابر می‌شود و در صورتی که قیمت بیت کوین افزایش پیدا نکند، سود تعدادی از استخراج کنندگان به صفر خواهند رسید! در این میان شاید سرمایه‌گذاران نهادی بتوانند بازار استخراج بیت کوین را تا حدودی بهبود ببخشند. در ادامه به تأثیر ورود سرمایه جدید به بازار ارزهای دیجیتال از طریق صندوق‌های ETF اشاره خواهیم کرد.

 

تأیید صندوق‌های معاملاتی بیت کوین؛ یک اتفاق مؤثر برای رونق گرفتن صنعت ماینینگ

با تأیید صندوق‌های معاملاتی بیت کوین، استخراج کنندگان می‌توانند با خیالی آسوده‌تر به فعالیت بپردازند. با تغییر نظرات سخت‌گیرانه سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، بازار کریپتو می‌تواند نوعی شتاب مثبت را در اثر مشارکت نهادهای مالی تجربه کند.

ورود سرمایه‌گذاران نهادی شاید مهم‌ترین اتفاقی باشد که بازار کریپتو در انتظار آن است. سرمایه‌های جدید این پتانسیل را دارند تا همه قسمت‌های مختلف صنعت ارزهای دیجیتال را رشد دهند. اگر این اتفاق بیفتد می‌توانیم انتظار افزایش قیمت بیت کوین را نیز داشته باشیم. با افزایش قیمت بیت کوین، حاشیه سود استخراج کنندگان به اندازه کافی گسترش پیدا خواهد کرد تا آمادگی لازم را برای هاوینگ بیت کوین پیدا کنند. از طرفی با گسترش فعالیت و همچنین کاهش هزینه‌های تولید، این کمپانی‌ها می‌توانند به راحتی از تأثیرات منفی هاوینگ بیت کوین دور بمانند.

استخراج بیت کوین

همچنین لازم به ذکر است که سه شرکت استخراج کننده بزرگ دارای نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام (شاخص D/E که نشان می‌دهد یک شرکت تا چه اندازه از سهام خود برای پوشش بدهی‌هایش استفاده می‌کند) بیش از 1 هستند که توانایی آن‌ها برای مواجهه با قیمت‌های پایین‌تر بیت کوین را کاهش می‌دهد. پس افزایش قیمت بیت کوین در چنین شرایطی شاید تنها راه برای نجات این شرکت‌ها باشد.

مسئله دیگری که لازم است به آن توجه داشته باشیم این است که چهار شرکت ماینر معروف Riot، Marathon Digital ، Hut 8، و Hive Digital  در پورتفولیو مالی خود بیت کوین نگهداری می‌کنند. این انتخاب استراتژیک آن‌ها را قادر می‌سازد تا منتظر قیمت‌های مطلوب‌تر برای بیت کوین بمانند و سپس در صورت لزوم اقدام به فروختن دارایی‌هایشان کنند. این حرکت در نهایت سود محقق شده بیشتری را برای آن‌ها فراهم خواهد کرد.

 

جمع بندی

همان‌طور که در مقدمه به آن اشاره کردیم، ماینرهای بیت کوین یکی از ارکان اصلی صنعت کریپتو محسوب می‌شوند. شرایطی که برای آن‌ها در حال حاضر وجود دارد شاید چندان نامساعد نباشد، اما با توجه به اینکه به رویداد هاوینگ و نصف شدن پاداش ماینینگ نزدیک می‌شویم، نیاز است تا قیمت‌های فعلی دستخوش تغییراتی شود. در این مقاله سعی کردیم نیازهای ماینرها برای گسترش فعالیت و کاهش بدهی‌هایشان، تأثیر ورود سرمایه جدید از طرف نهادهای مالی بزرگ بر صنعت استخراج و همچنین لزوم افزایش قیمت بیت کوین برای حفظ سوددهی شرکت‌های ماینینگ را تشریح کنیم. استخراج کنندگان صنعت کریپتو می‌توانند تحرکات مهمی را در بازار رقم بزنند. انباشت بیت کوین توسط آن‌ها همواره نشانه مثبت و صعودی برای بازار بوده و از طرفی ارسال بیت کوین توسط آن‌ها به صرافی‌ها برای فروش می‌تواند باعث ریزش بازار شود. توصیه می‌کنیم که تحرکات ماینرها را زیر نظر داشته باشید تا بتوانید همراه با بازیگران بزرگ بازار کریپتو حرکت کنید و سودهای بزرگی کسب کنید!


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد