جستجو در بیتفا
 • پلتفرم Dextools چیست؟
 • سایت Dextools چه داده‌هایی ارائه می‌دهد
 • سایت دکس تولز چه داده‌های را در رابطه با هر رمزارز ارائه می‌دهد؟
 • بررسی شبکه‌های مجازی و رسانه‌های یک رمزارز
 • اطلاعات مرتبط با استخر نقدینگی
 • امتیاز دهی dextools به هر کدام از ارزها
 • information (اطلاعات)
 • transaction (تعداد تراکنش‌ها)
 • Holders (آدرس‌های ارز)
 • Creation (مدت ایجاد شدن)
 •  Pool (استخر نقدینگی)
 • تاریخچه معاملات در پلتفرم Dextools
 • آدرس نهنگ‌های یک رمزارز
 • امنیت و سلامت توکن
 • آیا پلتفرم Dextools می‌تواند برای دانشجویان Dex-tarding مفید باشد؟
 • ارز DEXT چیست؟
پلتفرم دکس تولز چیست؟ آموزش کار با پلتفرم دکس تولز (Dextools)

پلتفرم دکس تولز چیست؟ آموزش کار با پلتفرم دکس تولز (Dextools)

متوسط
انتشار : ۱۴۰۲/۰۱/۲۶
بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۱/۲۶
۸ دقیقه
۲۵
۵,۸۵۲
توسط :
پاتریک شاه‌نظری

شما می توانید برای مطالعه سر فصل دلخواه خود با کلیک بر روی هر بخش به سر فصل مد نظر مراجعه کنید:

 

اگر در بازارهای مالی فعالیت دارید، پس احتمالاً نام پلتفرم Tradingview به گوش شما آشناست. تریدینگ ویو سایتی است که نمودار جفت ارزهایی که در صرافی‌های متمرکز در حال معامله هستند را نمایش می‌دهد؛ اما داده‌های جفت ارزهایی که در صرافی‌های غیر متمرکز معامله می‌شوند را ندارند. پلتفرم Dextools خدمات گسترده‌ای را برای جفت ارزهایی که در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) در حال معامله هستند ارائه می‌دهد که یکی از آن‌ها نمایش نمودار قیمتی است. پلتفرم دکس تولز داده‌های بسیار زیادی را در رابطه با توکن‌های قرار گرفته در استخرهای نقدینگی ارائه می‌دهد و می‌تواند پلتفرمی بسیار کابردی برای کاربران DEX-Trading باشد. در ادامه این مقاله با بیتفا همراه باشید تا به صورت کامل به آموزش دکس تولز بپردازیم.

 

پلتفرم Dextools چیست؟

پلتفرم Dextools کاربردی‌ترین ابزار ما برای تحلیل در سبک دکس تریدینگ است؛ تمرکز اصلی این پلتفرم ارائه خدمات مانیتورینگ و تحلیلی برای ارزهای موجود در صرافی‌های غیر متمرکز است. سایت Dextools از ارائه داده توکن‌های سوار بر بیش از 74 بلاکچین مختلف پشتیبانی می‌کند و از این نظر واقعاً کامل است. پلتفرم‌هایی مانند دکس تولز در پیشرفت حوزه DEX بسیار کارآمد هستند، زیرا با ارائه خدمات جامع تحلیلی، زیرساخت تحلیل‌ها و معاملات این حوزه را تقویت می‌کنند و کاربران را به معامله در صرافی‌های غیر متمرکز جذب می‌کنند. در ادامه آموزش دکس تولز با خدمات و داد‌ه‌هایی که این پلتفرم ارائه می‌دهد آشنا خواهیم شد.

 

برای آشنایی با سبک Dex-Trading پیشنهاد می‌کنم با کلیک بر روی این لینک دوره رایگان بیتفا را مشاهده کنید!!

 

سایت Dextools چه داده‌هایی ارائه می‌دهد

برای کار با سایت دکس تولز باید ابتدا از طریق "این لینک" وارد سایت شوید. در بالای صفحه یک گزینه به نام "All Chains" قرار دارد، با کلیک بر این گزینه می‌توانید انتخاب کنید داده توکن‌های کدام شبکه را نمایش دهد؛ با انتخاب گزینه "All chains" داده‌ها را از میان توکن‌های تمام بلاکچین‌ها جستجو خواهد کرد.

در صفحه اصلی سایت Dextools تعدادی دسته بندی قرار دارد که می‌تواند برای Dex-Trader ها بشدت مفید باشد. در جدول Daily Gainers ارزهایی که بیشترین رشد قیمتی و جدول Daily losers ارزهایی که بیشترین ریزش قیمت را در 24 ساعت گذشته تجربه کردند نمایش می‌دهد. در جدول Daily Gainers معمولاً ارزهایی قرار می‌گیرند که توجه بالایی بر روی آن‌ها وجود دارد و می‌توانند فرصت‌های معاملاتی مناسبی باشند. در جدول Recently updated socials نیز ارزهایی قرار می‌گیرند که جدیداً تغییراتی در شبکه‌های اجتماعی خود قرار دادند، در این لیست نیز تعدادی ارز جدید که به دنبال گسترش کامیونیتی خود هستند قرار می‌گیرد و فرصت‌های معاملاتی مناسبی از میان آن‌ها پیدا می‌شود.

بخش جذاب این صفحه قسمت "Hot Pairs" است؛ در این قسمت ارزهایی قرار می‌گیرند که به ترتیب بیشترین میزان بازدید را داشتند، به این منظور که کاربران از صفحه کدام رمزارز بیشتر بازدید داشتند. توجه بیشتر باعث افزایش میزان تقاضا می‌شود و ارزهایی که در این لیست قرار می‌گیرند معمولاً بهترین شرایط را دارند.

داده‌های ارائه شده در دکس تولز

این جداول از میان توکن‌های سوار بر بلاکچینی انتخاب می‌شوند که شما انتخاب کردید، اگر گزینه All Chains را انتخاب کنید این داده‌ها را از میان توکن‌های تمام بلاکچین‌ها مقایسه و انتخاب می‌شود.

 

سایت دکس تولز چه داده‌های را در رابطه با هر رمزارز ارائه می‌دهد؟

با جستجو یک رمزارز در سایت دکس تولز ممکن است با گزینه‌های مختلفی مواجه شوید که همان نماد را دارند، اما دلیل این اتفاق چیست؟

در حوزه دیفای تعداد زیادی صرافی غیر متمرکز وجود دارد و ممکن است یک رمزارز در صرافی‌های مختلفی لیست شده باشد. لیست شدن یک رمزارز در صرافی‌های غیر متمرکز به منظور ایجاد شدن یک جفت ارز در یک استخر نقدینگی است؛ هر جفت ارز (LP token) یک کانترکت آدرس مخصوص به خود را دارد. زمانی که یک رمزارز را جستجو می‌کنید تمام استخرهای آن در میان تمام صرافی‌ها و با جفت ارزهای مختلف نمایش داده می‌َشوند. در ستون دوم میزان نقدینگی (Liq) هر کدام از استخرها را نمایش داده می‌شود، برای تحلیل دقیق‌تر استخری را انتخاب کنید که حجم نقدینگی بیشتری دارد.

در ستون سوم نیز تاریخ ایجاد شدن هر کدام از استخرها نمایش داده می‌َشود، هر کدام طول عمر بیشتری داشته باشند نمودار گسترده‌تری را نمایش می‌دهد. در ادامه به داده‌های ارائه شده خواهیم پرداخت.

 

بررسی شبکه‌های مجازی و رسانه‌های یک رمزارز

پس از ورود به صفحه یک رمزارز، در کادر بالایی در قدم اول قیمت رمزارز نمایش داده می‌شود، در قدم دوم و در بخش پایینی نام توکن، کانترکت آدرس آن توکن و کانترکت آدرس جفت ارز مورد نظر قرار می‌گیرد (برای معامله این رمزارز باید کانترکت آدرس توکن را کپی کرده و در صرافی غیر متمرکز مورد نظر وارد کنید). در قدم سوم و بخش پایینی کانترکت آدرس‌ها، لینک رسانه‌های رمزارز، پروفایل توکن در سایت‌های کوین مارکت کپ و کوین گکو و از همه مهمتر لینک کانترکت ارز مورد نظر در اکسپلوررها نمایش داده می‌شود. در پایین این کادر نیز نمودار قیمتی رمزارز قرار می‌گیرد و در این قسمت کاربران می‌توانند به تحلیل تکنیکالی ارزها بپردازند.

 

اطلاعات مرتبط با استخر نقدینگی

سایت دکس تولز در قسمت Pool info داده‌های مرتبط با استخر نقدینگی را ارائه می‌دهد. حجم نقدینگی (Total liquidity) حجم نقدینگی یک استخر و 24H volume حجم معاملات روزانه را نمایش می‌دهد؛ از لیست info این دو مورد بیشترین اهمیت را در تحلیل‌های ما دارند. در ادامه داده‌هایی از جمله تعداد ارزهای قرار گرفته در استخر، حجم بازار (Market cap)، تعداد هولدرها زمان، ایجاد شدن استخر و... ارائه می‌شوند.

 

امتیاز دهی dextools به هر کدام از ارزها

با ورود به صفحه یک توکن اولین چیزی که توجه را جلب می‌کند نمودار امتیاز دهی پلتفرم Dextools به آن توکن است که یکی از کاربردی‌ترین خدمات این پلتفرم به حساب می‌آید. این امتیاز دهی بر اساس 5 معیار مهم انجام می‌شود و بازه امتیازی میان 1 تا 99 را در بر می‌گیرد. این 5 معیار در سایت دکس تولز عبارتند از :

امتیاز دهی Dextools

information (اطلاعات)

در این بخش میزان اطلاعاتی که از یک پروژه در اختیار است معیار قرار می‌گیرد، اگر یک پروژه اطلاعات کافی از اهداف خود ارائه ندهد، امتیاز بالایی از این قسمت دریافت نخواهد کرد.

 

transaction (تعداد تراکنش‌ها)

در این بخش تعداد تراکنشی که از یک توکن ثبت شده است مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ هرچقدر تعداد تراکنش‌های یک توکن کمتر باشد نشان دهنده عدم علاقه کاربران به معامله آن رمزارز است که اتفاق مثبتی نیست. هرچقدر تعداد تراکنش‌های یک ارز بالاتر باشد امتیاز بیشتری برای آن در نظر گرفته می‌شود.

 

Holders (آدرس‌های ارز)

تعداد آدرس‌هایی که یک رمزارز را هولد می‌کنند، دیگر معیار مهم در این امتیاز دهی است. اگر تعداد این آدرس‌ها کم باشد به این معناست که بازار آن ارز در دست تعداد محدودی از افراد است. با بالاتر رفتن تعداد آدرس‌ها امتیاز این بخش نیز افزایش پیدا می‌کند.

 

Creation (مدت ایجاد شدن)

توکن‌های لیست شده در صرافی‌های غیر متمرکز در روزهای ابتدایی معمولاً شاهد نوسانات غیر قابل پیش بینی هستند و تحلیل را سخت می‌کنند. سایت DEXTOOLS به ارزهایی که مدت زمان کافی از ایجاد شدنشان سپری نشده امتیاز بالایی نمی‌دهد.

 

 Pool (استخر نقدینگی)

آخرین معیاری که این پلتفرم در امتیازدهی خود بررسی می‌کند استخر نقدینگی است. استخرهای نقدینگی برای ارائه خدمات مطمئن و با ریسک کمتر باید نقدینگی کافی داشته باشند. دکس تولز به پلتفرم‌هایی که نقدینگی کافی دارند امتیاز بالاتری می‌دهد.

 

تاریخچه معاملات در پلتفرم Dextools

یکی دیگر از خدمات کاربردی این پلتفرم نمایش لحظه‌ای تمام تراکنش‌های یک استخر نقدینگی است. در قسمت "Trade history" تمام معاملات به صورت لحظه‌ای قرار می‌گیرد، در این بخش نمایش داده می‌َشود که چه کاربردی (آدرس کیف پول) در چه زمانی، چه میزان از رمزارز مورد نظر را خریداری کرده است و با چه میزان سود یا ضرر آن را به فروش رسانده است. این داده‌های در تحلیل‌های دانشجویان دوره Dextrading می‌تواند بسیار جذاب و کاربردی باشد و احتمال موفقیت دکس تریدر ها را بیشتر می‌کند.

 

آدرس نهنگ‌های یک رمزارز

دیگر خدمات دکس تولز ارائه آدرس‌هایی است که رمزارز مورد نظر را در هولد می‌کنند. در بخش "Holders" آدرس هولدرهای با ترتیب میزان موجودی بالا قرار می‌گیرد؛ ستون اول آدرس کیف پول‌ها، در ستون دوم لینک اکسپلورر (کیف پول)، ستون سوم میزان دارایی نسبت به کل، ستون چهارم تعداد توکن‌ها و ستون آخر ارزش دلاری توکن‌ها قرار می‌گیرد.

این بخش توزیع توکن را نمایش می‌دهد و اگر رمزارز نحوه توزیع متمرکزی داشته باشد ریسک خود را بالاتر می‌برد.

 

امنیت و سلامت توکن

امنیت و سلامت توکن می‌تواند مهم‌ترین بخش آموزش دکس تولز باشد. این پلتفرم بخشی را برای بررسی امنیت و سلامت توکن در نظر گرفته است که یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که در تحلیل‌های سبک دکس تریدینگ استفاده می‌شود. دکس تولز این بخش را از طریق همکاری با پروژه GoPlus توسعه داده است؛ برای استفاده از این بخش ابتدا بر روی گزینه "More info" کلیک کنید تا تمام داده‌ها نمایش داده شوند.

در این بخش توابع مهم امنیتی مورد بررسی قرار می‌گیرند و اگر تابع مخربی در کدهای یک توکن وجود داشته باشد در کنار آن گزینه "Yes" با رنگ قرمز نمایش داده می‌شود، در غیر این صورت با رنگ سبز گزینه "NO" را نمایش می‌دهد. در صورتی که توابع مخربی در کدهای یک رمزارز وجود داشته باشد، ریسک سرمایه گذاری در آن بشدت بالا میرود و توسعه نمی‌شود.

بررسی سلامت توکن

 

آیا پلتفرم Dextools می‌تواند برای دانشجویان Dex-tarding مفید باشد؟

یکی از فواید سبک دکس‌تریدینگ شفاف بودن داده است؛ به این منظور که به دلیل ذخیره شدن داده‌ها بر بستر بلاکچین، همه کاربران می‌توانند به صورت شفاف به داده‌ها دسترسی داشته باشند و از این طریق تا حد بسیار زیادی برایند تحلیل‌های خود را افزایش دهند. سایت دکس تولز یکی از کاربردی‌ترین پلتفرم‌های تحلیلی و مانیتورینگ برای معامله گران حوزه DEX است و می‌تواند برای دانشجویان دوره DEX-trading بسیار کاربردی باشد.

 

برای آشنایی با سبک Dex-Trading پیشنهاد می‌کنم با کلیک بر روی این لینک دوره رایگان بیتفا را مشاهده کنید!!

 

ارز DEXT چیست؟

ارز Dext ارز بومی پلتفرم دکس تولز است؛ این رمزارز نقش پرداختی در این پلتفرم دارد و کاربران می‌توانند با استفاده از این توکن نسخه‌های پریمیوم را خریداری کنند تا به بازه بسیار گسترده‌تری از داده‌ها دسترسی داشته باشند. نکته جالب در رابطه با توکن DXET توکن سوزی آن است، Dextools همیشه 10 درصد از کل فروش خود را که با ارز DEXT ایجاد کرده است را می‌سوزاند و از گردش خارج می‌کند.

سوالات متداول در رابطه با پلتفرم دکس تولز

صرافی دکس تولز چیست؟

برخلاف دیدگاه برخی کاربران، دکس تولز یک صرافی معاملاتی نسیت. پلتفرم Dextools بستری برای مانیتور کردن ارزهای موجود در صرافی‌های غیر متمرکز است. این پروژه داده‌های قیمتی، نمودار (Chart)، امنیت توکن و دیگر داده‌های مرتبط با یک توکن را نمایش می‌دهد. به جای مقایسه کردن این پلتفرم با صرافی‌های غیر متمرکز، بهتر است آن را با تریدینگ ویو مقایسه کنیم.

پس در نتیجه صرافی دکس تولز دیدگاه اشتباهی است؛ این پلتفغرم بستر مناسبی برای انجام معاملات نیست.

دکس تولز به درد چه افرادی می‌خورد؟

دکس تولز یکی از جامع‌ترین پلتفرم‌ها برای مانیتور کردن توکن‌های موجود در دکس‌هاست. اگر شما نیز به دنبال پیدا کردن فرصت‌های جدید در بازار کریپتو هستید، این پلتفرم مناسب شماست. معمولاً قبل از آن که یک ارز در صرافی‌های متمرکز لیست و شود و همه شروع به شناختن آن کنند، در صرافی‌های غیر متمرکز لیست می‌شود. پلتفرم Dextools به شما کمک می‌کند تا این فرصت‌ها را قبل از هر کس دیگری پیدا کنید.

دکس تولز برای افرادی که در فضا صرافی‌های غیر متمرکز فعالیت دارند و ترید می‌کنند، یک بستر بسیار کاربردی است.


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۲/۰۳/۰۸ ۲۲:۱۸
آزاده حاجی مراد
بسیار عالی کدام یک از توابع هر توکن باعث ریسک بالا در معامله آن توکن میشه؟ به عنوان مثال mintable بودن باعث ریسک بالا در معامله نیست
پاسخ
۱۴۰۲/۰۲/۱۰ ۲۳:۴۶
حسین
سلام با این پلتفرم میشه خرید و فروش کرد ؟؟سوآپ و ...انجام داد ؟؟معتبره ؟؟
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
بله میشه ولی پیشنهاد نمیدم از صرافی های غیر متمرکز معروف استفاده کنید
۱۴۰۲/۰۲/۱۰ ۰۸:۱۹
علی طلایی
ابزار خوبی رو معرفی کردید ممنون از حسن توجهتون به مخاطبانتون جناب شاه نظری
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
اقای طلایی نظر لطف شماست
۱۴۰۲/۰۲/۰۸ ۲۱:۳۳
حسین
خیلی عالی و کاربردی، ممنون از وقتی که گذاشتین واسه تهیه مطلب. فقط کاش یه توضیحی در مورد اون گزینه‌های مربوط به yes و no هم میدادین
پاسخ
۱۴۰۲/۰۱/۲۷ ۱۳:۲۴
مهران ایلخانی پور
عالی بود مثل همیشه...برقرار باشید
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
نظر لطف شما