جستجو در بیتفا
 • یونی سواپ چیست؟
 • شروع کار با صرافی یونی سواپ
 • اتصال کیف پول به صرافی یونی سواپ
 • اتصال کیف پول به صرافی یونی سواپ با کامپیوتر
 • اتصال کیف پول به صرافی یونی سواپ با موبایل
 • خرید و فروش در صرافی یونی سواپ
 • اضافه کردن توکن به یونی سواپ
 • تنظیمات خرید و فروش در یونی سواپ
 • بازار NFT صرافی یونی سواپ
 • استخرهای نقدینگی یونی سواپ
 • کارمزد در صرافی یونی سواپ
 • برترین توکن‌های یونی سواپ
 • ارز UNI، ارز بومی صرافی یونی سواپ
 • مزایا و معایب صرافی غیر متمرکز یونی سواپ
 • مزایا صرافی یونی سواپ 
 • معایب صرافی یونی سواپ
آموزش کار با صرافی یونی سواپ (Uniswap)

آموزش کار با صرافی یونی سواپ (Uniswap)

متوسط
انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
۷ دقیقه
۱۹
۳,۸۴۲
توسط :
کسری جان‌زاده

صرافی یونی سواپ پلتفرم غیر متمرکزی می‌باشد که بر روی بلاک چین اتریوم است که توجه و محبوبیت قابل توجهی در میان جامعه فعال در بازار ارزهای دیجیتال به دست آورده است. در این صرافی بسیاری از فرصت های معاملاتی در حوزه دکس (صرافی های غیر متمرکز) موجود می‌باشد. در این مقاله آموزش کار با صرافی یونی سواپ را به صورت کامل به شما آموزش خواهیم داد. با توجه به مشکلاتی که اخیراً برای صرافی‌های متمرکز به وجود آمده، باعث شده است تا بسیاری از افراد و فعالان حوزه رمز‌ارزها به جای استفاده از صرافی‌های متمرکز به صرافی‌های غیر متمرکز جذب شوند تا نگرانی کمتری را برای سرمایه آن‌ها به ارمغان بیاورد. صرافی‌ غیر متمرکز یونی سواپ، صرافی است که برای تبدیل توکن‌های شبکه اتریوم به یکدیگر استفاده می‌شود در ادامه آموزش کار با صرافی غیر متمرکز یونی سواپ را در این مقاله مطالعه کنید.

 

یونی سواپ چیست؟

یونی سواپ یک صرافی غیر متمرکز است که طراحی شده است تا مبادله توکن‌های بر بستر اتریوم را ساده کند. این صرافی نیاز به وجود یک واسطه متمرکز را از بین می‌برد؛ به این معنا که کاربران می‌توانند در این صرافی‌های غیر متمرکز سرمایه خود را از طریق بازار‌های همتا به همتا معامله کنند. یکی از بزرگترین مشکلاتی که کاربران در تمام برنامه‌های شبکه اتریوم (از جمله یونی سواپ) با آن روبرو هستند، هزینه بالای تراکنش‌ها می‌باشد. از این رو به عنوان راه حلی برای این مشکل، آخرین نسخه از یونی سواپ از شبکه‌های لایه دوم اتریوم پشتیبانی می‌کنند.

شبکه‌های لایه دوم یونی سواپ

به زبان ساده لایه دوم اصطلاحی برای توصیف چارچوب یا پروتکلی است که بر روی یک بلاکچین لایه یک ساخته شده است. این لایه‌ها با تخلیه مقدار زیادی از بار تراکنش‌ها و فشار محاسباتی که اتریوم در حال حاضر از آن رنج می‌برد، تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر را بر بستر این شبکه ممکن می‌کنند. بنابراین برخلاف تصور عموم این پروتکل‌ها نه تنها به عنوان رقیبی برای شبکه اتریوم به حساب نمی‌آیند بلکه به فعالیت بهتر این شبکه نیز کمک می‌کنند.

چندین شبکه لایه دوم وجود دارد که در حال حاضر در یونی سواپ پشتیبانی می‌شوند که نمونه‌ای از آن‌ها شبکه آپتیمیسم، آربیتروم و پالیگان هستند. آپتیمیسم و آربیتروم در شبکه‌های لایه دوم جزو یک دسته قرار می‌گیرند و هر دو با تکنولوژی RollUp دسته‌ای از تراکنش‌ها را از شبکه اصلی اتریوم برمی‌دارند و تراکنش‌ها را به صورت دسته‌ای پردازش می‌کنند. سپس این تراکنش‌های پردازش شده را به شبکه اصلی برمی‌گردانند و به این طریق بار شبکه اصلی اتریوم را کاهش داده و موجب افزایش سرعت پردازش تراکنش‌ها می‌شوند.

پالیگان اما از نظر فنی یک زنجیره جانبی است و لایه دوم به حساب نمی‌آید و دلیل این عدم تعلق این است که پالیگان به جای اتریوم از توکن بومی خود به نام متیک (Matic) در یک مکانیزم اثبات سهام برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

 

شروع کار با صرافی یونی سواپ

صفحه اصلی صرافی یونی سواپ

در ابتدای کار با صرافی یونی سواپ لازم است تا افزونه کیف پول خود را بر روی مرورگر نصب کرده باشید و پس از فعالسازی نرم افزار تغییر آی پی به آدرس app.uniswap.org مراجعه کنید. همچنین در صورتی که قصد دارید با موبایل از این صرافی و امکانات آن بهره‌مند شوید در سیستم عامل اندروید می‌توانید از بخش Browser کیف پول موبایلی خود به یونی سواپ بروید و در سیستم عامل اپل نیز می‌توانید مانند کامپیوتر به آدرس وبسایت این صرافی مراجعه کنید.

 

اتصال کیف پول به صرافی یونی سواپ

برای کار با صرافی‌های غیر متمرکز ابتدا لازم است تا کیف پول خود را به این صرافی‌ها متصل کنیم. در ادامه طریقه‌ی اتصال کیف پول به این صرافی غیر متمرکز را با موبایل و کامپیوتر به شما آموزش خواهیم داد.

 

اتصال کیف پول به صرافی یونی سواپ با کامپیوتر

برای اتصال کیف پول به صرافی غیر متمرکز یونی سواپ در کامپیوتر کافیست پس از مراجعه به آدرس وبسایت در بالا سمت راست صفحه بر روی Connect کلیک کنید تا گزینه‌های مختلف برای اتصال انواع کیف پول‌ها برای شما نمایش داده شود.

اتصال کیف پول به صرافی یونی سواپ با کامپیوتر

درصورت تمایل به اتصال کیف پول متامسک که یکی از رایج ترین کیف پول‌های مورد استفاده برای کامپیوتر است با کلیک بر روی گزینه اول می‌توانید کیف پول خود را به این صرافی متصل کنید، همچنین اگر تمایل به اتصال کیف پول‌های دیگری مانند تراست ولت (Trust Wallet) به این صرافی داشته باشید می‌توانید با کلیک بر روی گزینه Wallet Connect و اسکن بارکد نمایش داده شده کیف پول خود را به صرافی متصل کنید.

 

اتصال کیف پول به صرافی یونی سواپ با موبایل

برای اتصال کیف پول به صرافی با موبایل کافیست تا پس از مراجعه به صرافی از طریق Browser کیف پول یا وارد کردن آدرس در Browser موبایل مجدداً بر روی Connect کلیک کنید تا با انتخاب گزینه Wallet Connect بتوانید در مرحله بعدی با کلیک بر روی گزینه Connect کیف پول خود را به صرافی یونی سواپ متصل کنید.

اتصال کیف پول به صرافی یونی سواپ با موبایل

 

خرید و فروش در صرافی یونی سواپ

پس از اتصال کیف پول به صرافی یونی سواپ باقی مراحل تقریباً هیچ تفاوتی در موبایل و کامپیوتر با یکدیگر ندارند و دیگر امکانات این صرافی همگی به یک شکل عمل می‌کنند.

خرید و فروش در صرافی یونی سواپ

برای مثال برای تعوض توکن‌ها با یکدیگر (Swap) کافیست تا رمز ارز فعلی را در بالا و رمز ارزی که قصد تعویض با آن را داریم در بخش پایین پنل خرید و فروش قرار دهیم و پس از آن بر روی Swap کلیک کنیم. پس از آن با تأیید عملیات در کیف پول خود می‌توانیم این تعویض را انجام دهیم.

 

اضافه کردن توکن به یونی سواپ

درصورتی که توکنی که قصد خرید آن را داریم به صورت پیش فرض در لیست توکن‌های یونی سواپ قرار نداشت کافیست تا از طریق etherscan.io آدرس قرارداد آن توکن را کپی کرده و در بخش Select a Token این آدرس را Paste کنیم. پس از این عملیات نام رمز ارز به ما نشان داده می‌شود که با کلیک بر روی آن و تأیید اخطار می‌توانیم سواپ را انجام دهیم.

اضافه کردن توکن به یونی سواپ

در اکثر صرافی‌های غیر متمرکز در زمان افزودن توکن جدید این اخطار به ما داده می‌شود که بیان کننده این است که هر شخصی می‌تواند یک توکن بسازد و لازم است تا در زمان خرید توکن‌های جدید و نوپا مراقب سرمایه خود باشیم. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتما در زمان فعالیت در صرافی های غیر متمرکز مراقب دارایی های خود باشید.

 

تنظیمات خرید و فروش در یونی سواپ

همچنین با کلیک بر روی چرخدنده در بالای پنل خرید و فروش در یونی سواپ می‌توانید به تنظیمات مورد نیاز برای خرید فروش مانند اسلیپیج (Slippage) و حالت پیشرفته (Expert Mode) دسترسی داشته باشید که اسلیپیج به معنای درصد احتمالی تغییر قیمت از زمان سفارش گذاری تا پر شدن سفارش می‌باشد و حالت پیشرفته برای زمانی استفاده می‌شود که دیگر نیازی به دریافت اخطارها و تأیید هر تراکنش به صورت جداگانه نداشته باشید.

تنظیمات خرید و فروش در یونی سواپ

همچنین در این تنظیمات می‌توانید از گزینه Auto Router API برای تبدیل سریع‌تر رمز ارزها به یکدیگر استفاده کنید و امکان تعیین انقضا برای سفارش‌ها نیز توسط تیم یونی سواپ برای شما فراهم شده است.

 

بازار NFT صرافی یونی سواپ

یکی از بخش‌هایی که اخیراً به یونی سواپ اضافه شده است بازار NFT این صرافی است که در کامپیوتر با کلیک بر روی NFTs در بالا سمت چپ و در موبایل با لمس NFTs در پایین صفحه می‌توانید به آن وارد شوید.

بازار NFT صرافی یونی سواپ

روش کار با بازار NFT صرافی یونی سواپ دقیقاً مشابه روش کار با پلتفرم محبوب Opensea می‌باشد و پس از اتصال کیف پول خود به این بخش صرافی می‌توانید به خرید و فروش انواع NFTها مشغول شوید.

 

استخرهای نقدینگی یونی سواپ

یکی دیگر از بخش‌های صرافی یونی سواپ که می‌توانید از طریق آن درآمد کسب کنید بخش Pool یا استخرهای این صرافی غیر متمرکز است، در این بخش هر کاربر با کلیک بر روی New Position با افزودن نقدینگی به استخرهای یونی سواپ و یا ساخت یک استخر برای خود می‌تواند به کسب درآمد بپردازد و پس از این عملیات از هر تراکنشی که با استفاده از آن نقدینگی انجام می‌شود درصدی از هزینه تراکنش را دریافت کند.

استخرهای نقدینگی یونی سواپ

برای افزودن نقدینگی به یک جفت ارز لازم است که هر دو رمز ارز را در کیف پول خود موجود داشته باشید و برای ساخت یک استخر جدید نیز می‌توانید با کلیک بر روی More از گزینه Create a Pool استفاده کنید.

 

کارمزد در صرافی یونی سواپ

در میان فعالان حوزه رمزارز ها استفاده از صرافی های غیر متمرکز یاد‌آور کارمزد تراکنش بالا است. با توجه به اینکه توکن های موجود در صرافی یونی سواپ  بر روی زنجیره اتریوم هستند، معمولاٌ کارمزد شبکه نسبتاً بالاست اما در کنار آن درصدی از حجم تراکنش را خود صرافی دریافت می‌کند که به این میزان، کارمزد پلتفرم گفته می‌شود؛ بخشی از این کارمزد به خود پلتفرم و بخش بیشتر آن به تامین کنندگان نقدینگی استخر مورد نظر اختصاص داده می‌شود.

کارمزد تراکنش ها در یونی سواپ به شرح زیر است:

یونی سواپ چندین استخر را برای هر جفت توکن معرفی کرده است که هر کدام از آن ها با هزینه  متفاوتی همراه هستند. ارائه دهندگان نقدینگی و یونی سواپ مجموعه هایی را در سه سطح کارمزد 0.05% ، 0.3%و 1% ایجاد کردند.

 

برترین توکن‌های یونی سواپ

در نهایت آخرین بخشی که قصد داریم در صرافی غیر متمرکز یونی سواپ به شما آموزش دهیم بخش توکن‌ها می‌باشد که در این بخش امکان با کلیک بر روی Tokens امکان مشاهده برترین توکن‌ها در یونی سواپ و شبکه اتریوم وجود دارد به گونه‌ای که این توکن‌ها رتبه بندی شده‌اند و امکان مشاهده کل ارزش قفل شده (TVL) آن‌ها نیز در این بخش در کنار دیگر شاخصه‌ها وجود دارد.

برترین توکن‌های یونی سواپ

 

ارز UNI، ارز بومی صرافی یونی سواپ

همانطور که بالاتر ذکر شد صرافی یونی سواپ یک پلتفرم غیرمتمرکز می‌باشد و پلتفرم‌های غیرمتمرکز توسط جامعه خود مدیریت می‌شوند. صرافی یونی سواپ نیز توسط جامعه خود مدیریت می‌شود؛ درواقع جامعه یونی سواپ همان هولدرهای ارز بومی این پلتفرم یعنی ارز UNI هستند و آن‌ها با نگهداری این رمزارز می‌توانند به نسبت دارایی خود در تصمیم گیری‌ها و رای گیری‌ها شرکت کنند. ارز یونی در زمان نگارش این مطلب در محدوده 4.3 دلار در حال معامله می‌باشد و با 762 میلیون توکن در گردش، ارزش بازاری معادل 2.86 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده و در جایگاه 23 سایت کوین مارکت کپ قرار دارد.

 

مزایا و معایب صرافی غیر متمرکز یونی سواپ

مزایا صرافی یونی سواپ 

 1. وجود بستری غیر متمرکز برای کاربران جهت انجام معاملات خود
 2. عدم نیاز به احراز هویت
 3. دارایی‌های کاربران در کیف پول آن‌ها نگهداری می‌شود امنیت بالا است

معایب صرافی یونی سواپ

 1. امکان خرید رمز ارز با ارز فیات وجود ندارد
 2. کارمزد این صرافی نسبت به صرافی های متمرکز بیشتر است
 3. به دلیل عدم وجود محدودیت در لیست شدن توکن های جدید احتمال وجود توکن های کلاهبرداری در این صرافی وجود دارد

 

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید، نظرات خود را در رابطه با صرافی یونی سواپ و دیگر صرافی‌های غیر متمرکز با ما در بخش کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۲/۰۸/۲۲ ۲۲:۴۵
رضا
سلام آموزش خریدوفروش دریونی سواپ راچطوروازکجاببینم میخوام خریدکنم
پاسخ
۱۴۰۲/۰۱/۰۸ ۱۶:۲۷
علی باقری
سلام وقتی میخوایم یک ارز رو بخریم باید حتما با bnbخریداری بشه ؟
پاسخ
۱۴۰۲/۰۳/۲۴ ۱۶:۳۰
مظفری
عالی بود
۱۴۰۱/۱۰/۱۸ ۰۹:۱۶
یاسر
سلام ممنون خیلی کلی توضیح دادین کاش یه ویدیو از صفر تا صدشو میزاشتین
پاسخ
۱۴۰۱/۱۰/۰۷ ۲۳:۰۴
محمد قتالی
mamnoon khob bood
پاسخ
۱۴۰۱/۰۹/۲۵ ۱۶:۰۴
ایوب حیدری
سلام وقت بخیر صرافی یونی سواپ اپیکیشن داره با فقط رو سایت میتونیم معامله انجام بدم
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
سلام ممنونم، پیشنهاد ما استفاده از سایت هستش ??