جستجو در بیتفا
  • آموزش کار با صرافی Trader Joe
  • نحوه انجام سواپ (Swap) در صرافی تریدر جو
  • نحوه ایجاد نقدینگی (Liquidity Providing) در صرافی تریدر جو
  • فرایند استیکینگ در پلتفرم Joe Trader
  • آیا پلتفرم Trader Joe برای دانشجویان DEX-Trading کارایی دارد؟
  • ارز دیجیتال Joe چیست؟
  • نحوه توزیع (tokenomic) ارز Joe
  • آیا ارز دیجیتال Joe آینده دار است؟
صرافی غیر متمرکز Trader Joe چیست؟ آموزش کار با صرافی تریدر جو

صرافی غیر متمرکز Trader Joe چیست؟ آموزش کار با صرافی تریدر جو

متوسط
انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
۸ دقیقه
۱۳
۲,۷۸۰
توسط :
پاتریک شاه‌نظری

شبکه بلاکچینی اولانچ مانند اتریوم بستری برای راه‌اندازی توکن‌ها و ارزهای دیجیتال است؛ اولانچ برای تبادل این توکن‌ها به یک بستر معاملاتی غیر متمرکز (DEX) نیاز دارد. صرافی غیر متمرکز Trader Joe یک بستر معاملاتی غیر متمرکز در اکوسیستم اولانچ است که بیشترین حجم معاملاتی این اکوسیستم را در دست دارد. تریدر جو علاوه بر خدمات معاملاتی خدمات دیگری از جمله تامین نقدینگی، کشت سود، معاملات NFT، وام دهی و عرضه اولیه نیز ارائه می‌دهد. با آموزش کار با صرافی Trader Joe به راحتی می‌توانید به معامله تمام توکن‌های بستر Avalanche‌ بپردازید. البته در نظر داشته باشید Trader Joe از معاملات توکن‌های شبکه‌های BSC و Arbitrum نیز پشتیبانی می‌کند اما عمده کاربرد و محبوبیت آن به دلیل فعالیتش در اکوسیستم اولانچ است.

در ادامه این مقاله با بیتفا همراه باشید تا به صورت کامل به نحوه کار با صرافی تریدر جو بپردازیم و در آخر نگاهی به ارز دیجیتال Joe و آینده آن داشته باشیم.

 

آموزش کار با صرافی Trader Joe

صرافی غیر متمرکز Trader Joe یک اپلیکیشن غیر متمرکز سوار بر شبکه اولانچ است، پس برای کار با این پلتفرم به کیف پولی که از شبکه Avalanche پشتیبانی می‌کند نیاز دارید. کیف پول‌های تراست ولت و Safe Pal به صورت پیش فرض از این شبکه پشتیبانی می‌کنند اما برای کار با کیف پول متامسک باید ابتدا این شبکه را به کیف پول اضافه کنید. برای انجام این کار بر روی گزینه شبکه‌ها کلیک کنید و سپس بر روی گزینه add در کنار شبکه Avalanche کلیک کنید تا شبکه در اختیار شما قرار بگیرد.

برای کار با این پلتفرم از طریق "این لینک" وارد پلتفرم Trader Joe شده و با کلیک بر روی گزینه "Connect Wallet" کیف پول خود را به پلتفرم متصل کنید. (ارز بومی شبکه اولانچ ارز AVAX نام دارد و برای پوشش کارمزدهای این شبکه به این رمزارز نیاز دارد؛ قبل از کار با این شبکه حتماً مقداری AVAX به کیف پول واریز کنید)

 

نحوه انجام سواپ (Swap) در صرافی تریدر جو

پس از اتصال کیف پول برای انجام معامله در صرافی تریدر جو، به بخش "Trade tokens" مراجعه کنید و جفت ارز مورد نظر را انتخاب کنید (در بخش بالایی ارزی که قصد فروشش را دارید و در بخش پایین ارزی که قصد خریدش را دارید انتخاب کنید). ارزهای مورد نظر را می‌توانید و با سرچ کردن اسم ارز یا Contract address اولانچ آن ارز پیدا کنید (کانترکت آدرس را می‌توانید از سایت‌های Coin Market Cap یا Coingecko پیدا کنید).

پس از انتخاب ارزها و حجم معامله، باید دسترسی لازم برای انتقال ارز مورد نظر را به صرافی بدهید؛ برای انجام این کار بر روی گزینه "Approve" کلیک کنید. پس از ارائه دسترسی بر روی گزینه "Swap" کلیک کنید تا پس از پرداخت کمی کارمزد تبادل انجام شود.

انجام سواپ در صرافی تریدر جو

آموزش کار با صرافی Trader Joe برای دیگر شبکه‌های بلاکچینی نیز به همین صورت است؛ به این منظور که برای معامله توکن‌های شبکه‌های آربیتروم و BSC کارکرد به همین صورت است. برای تغییر شبکه بر روی گزینه منو (سمت راست پایین) کلیک کنید، در منو باز شده با کلیک بر روی شبکه فعلی، دیگر شبکه‌ها نمایش داده خواهند شد. با کلیک بر روی هر کدام، شبکه مورد نظر تغییر یافته و انتخاب می‌شود، سپس می‌توانید به کار بر روی آن شبکه بپردازید.

 

نحوه ایجاد نقدینگی (Liquidity Providing) در صرافی تریدر جو

صرافی‌های غیر متمرکز (DEX) برای پیشبرد معاملات خود به استخرهای نقدینگی نیاز دارند؛ تامین کننده‌های نقدینگی نقش حیاتی در تداوم ساز و کار این نوع پلتفرم‌ها دارند و به همین دلیل پلتفرم‌ها مشوق‌های درآمد زایی برای تامین کننده‌های نقدینگی ایجاد می‌کنند. صرافی Trader Joe نیز مانند دیگر صرافی‌ها استخرهای نقدینگی دارد و کاربران می‌توانند با تامین نقدینگی در این استخرها به کسب درآمد غیر فعال بپردازند.

برای تامین نقدینگی در صرافی تریدر جو ابتدا وارد قسمت "Provide liquidity" شوید و استخر جفت ارزی مورد نظر را سرچ و انتخاب کنید. ما استخر Avax/USDC را انتخاب می‌کنیم؛ سپس حجم (میزان دلاری) برابری از هر دو رمزارز انتخاب کنید و حالت استخر را بر روی wide قرار دهید (هر کدام از حالت‌ها مزایا و معایب خود را دارند اما گزینه wide کمترین میزان ریسک را دارد). پس از انتخاب حجم مورد نظر، با کلیک بر روی گزینه "Approve" دسترسی لازم برای ارزهای انتخابی را ارائه داده و سپس با کلیک بر روی گزینه "Add Liquidity" دارایی‌های خود را به استخر مورد نظر انتقال دهید.

ایجاد نقدینگی در تریدر جو

با ایجاد نقدینگی مقداری توکن LP دریافت خواهید کرد و برای کسب درآمد از این استخر باید این توکن‌ها را در Farm مورد نظر استیک کنید. برای انجام این کار به قسمت "Farms" رفته، جفت ارز مورد نظر را جستجو و بر روی آن کلیک کنید. سپس در قسمت "ُStake" حداکثر میزان ممکن (Max) را انتخاب کرده و با استیک کردن توکن‌های LP به کسب درآمد از این استخر بپردازید. پاداش به صورت توکن Joe پرداخت می‌شود و با کلیک بر روی گزینه "Harvest" می‌توانید پاداش خود را دریافت کنید.

 کسب درآمد از Trader Joe

فرایند استیکینگ در پلتفرم Joe Trader

یکی دیگر از خدمات پلتفرم Joe Trader خدمات استیکینگ است. بالاتر در قسمت آموزش کار با صرافی Trader Joe با ایجاد نقدینگی به صورت جفت ارزی و استیک توکن‌های LP آشنا شدیم ولی این پلتفرم خدمات استیک تک ارزی برای رمزارز Joe را نیز فراهم کرده است. در مجموع 4 استخر برای استیک این رمزارز ایجاد شده‌اند اما در زمان نگارش این مقاله تنها 2 مورد از این استخرها (استخرهای sJOE و rJOE) قابل استفاده هستند.

برای استیک ارز Joe ابتدا وارد قسمت "Stake" شوید و سپس یکی از دو استخر ذکر شده را انتخاب کنید (ما در این آموزش استخر sJOE را انتخاب می‌کنیم). سپس در قسمت "Stake" مقدار مورد نظر را انتخاب کنید و با کلیک بر روی گزینه "Stake tokens" ارزهای Joe را استیک کنید. در قسمت "Staked Balance" موجودی Joe استیک شده و در قسمت "Pending Rewards" میزان پاداش نمایش داده می‌شود؛ با کلیک بر روی گزینه "Claim Rewards" می‌توانید پاداش خود را برداشت کنید. برای برداشت دارایی نیز باید به قسمت "Unstake" رفته میزان مورد نظر را انتخاب کرده و بر روی گزینه "Unstake Tokens" کلیک کنید.

استیک ارز Joe

فعالیت استخرهای xJOE و rJOE متوقف شده است و کاربرانی که توکن‌های خود را قبلاً در این استخر استیک کرده بودند باید برداشت کنند. از استخرهای فعال، استخر sJOE محبوبیت بیشتری دارد و در زمان نگارش این مطلب 25 میلیون دلار دارایی در این استخر استیک شده است. کاربران با استیک ارز Joe در این پلتفرم می‌توانند به عنوان پاداش بخشی از کل کارمزد تراکنش‌های این صرافی را دریافت کنند.

دیگر استخر فعال در این صرافی veJOE نام دارد و یک تقویت کننده برای استخرهای نقدینگی است. کاربران با استیک ارز Joe در این استخر می‌توانند از Boost استخرهای این صرافی بهره ببرند و سود بیشتری از استخرهای نقدینگی دریافت کنند. این استخر محبوبیت کمتری نسبت گزینه قبل دارد و در زمان نگارش این مطلب تنها 7 میلیون دلار نقدینگی استیک شده دارد.

 

آیا پلتفرم Trader Joe برای دانشجویان DEX-Trading کارایی دارد؟

در حالی که عمده تمرکز ما در سبک معاملاتی دکس تریدینگ انجام معامله بر روی توکن‌های شبکه‌های اتریوم و BSC است اما شبکه اولانچ نیز پتانسیل بالایی دارد و گاهی در شبکه اولانچ نیز شاهد‌ رشد‌های چند ده درصدی و حتی بالای 100 درصد هستیم. پلتفرم تریدر جو می‌تواند بستر بسیار مناسبی برای استفاده از فرصت‌های موجود در شبکه اولانچ باشد و دانشجویان دوره DEX-Trading و معامله‌گرانی که در پلتفرم‌های DEX معامله می‌کنند می‌توانند از این بستر برای معاملات خود استفاده کنند!!

 

برای آشنایی با سبک نوین معاملاتی "DEX-Trading" بر روی این لینک کلیک کنید

 

ارز دیجیتال Joe چیست؟

رمز ارز جو بر روی هر سه شبکه آوالانچ، آربیتروم و BSC راه‌اندازی شده است و در تمام کیف پول‌هایی که از این شبکه‌ها پشتیبانی می‌کنند قابل ذخیره سازی است. ارز دیجیتال Joe ارز حاکمیتی صرافی غیر متمرکز تریدر جو است و نقش مدیریتی این پروژه را بر عهده دارد. هولدرهای این رمزارز می‌توانند به میزان دارایی خود در رایگیری‌های پلتفرم سهیم باشند.

ارز دیجیتال Joe نقش مشوق در استخرهای نقدینگی را دارد، به این صورت که پاداش تامین کنندگان نقدینگی با این رمزارز پرداخت می‌شود. علاوه بر این رمزارز Joe در تعدادی از استخرهای مهم این پلتفرم نقش جفت ارز را دارد و به افزایش نقدینگی این پلتفرم کمک می‌کند. کاربرد دیگر این رمزارز استیکینگ است و با استیک این رمزارز مزیت‌هایی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

رمزارز Joe در صرافی‌های غیر متمرکز از جمله صرافی غیر متمرکز Trader Joe و پنکیک سواپ و قابل معامله است و از صرافی‌های متمرکز نیز صرافی‌هایی از جمله بایننس، OKX و MEXC از معاملات این رمزارز پشتیبانی می‌کنند. در زمان نگار این مقاله ارز Joe با قیمت 0.21 دلار و ارزش بازار 73 میلیون دلار در رتبه 320 سایت کوین مارکت کپ قرار دارد.

 

نحوه توزیع (tokenomic) ارز Joe

تعداد کل ارزهای Joe برابر با 500 میلیون واحد است که در حال حاضر 67 درصد آن در گردش است. نحوه توزیع این توکن را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

50 درصد از کل عرضه برای پاداش استخرهای نقدینگی در نظر گرفته شده است

20 درصد از کل عرضه به تیم توسعه پرداخت شده است

20 درصد از کل عرضه در ذخایر پروژه قرار گرفته شده است

10 درصد مابقی نیز برای سرمایه گذاران این پروژه در نظر گرفته شده است

توکنومیک ارز Joe

 

آیا ارز دیجیتال Joe آینده دار است؟

آینده ارز Joe ارتباط مستقیم با آینده صرافی تریدر جو دارد. با افزایش کاربرد این صرافی، تمایل کاربران به شرکت در استخرهای نقدینگی آن افزایش می‌یابد و با خرید ارز Joe اقدام به شرکت در تصمیم گیری‌ها خواهند کرد. از نگاهی دیگر صرافی Trader Joe برای افزایش کاربرد خود نیاز دارد تا شبکه آوالانچ، اکوسیستم خود را گسترش دهد تا کاربران نیاز بیشتری به کار بر روی این شبکه داشته باشند. اما در زمان نگارش این مقاله پلتفرم Joe پیشرفت خاصی در افزایش کاربران نداشته است و در حالی که بر روی دو زنجیره جدید (Arbitrum و BSC) نیز راه‌اندازی شده است حجم دارایی قفل شده (TVL) در این پلتفرم روندی ریزشی دارد (در زمان نگارش این مطلب حجم نقدینگی قفل شده در صرافی Joe Trader برابر با 100 میلیون دلار است که 93 درصد آن بر بستر اولانچ است).

از مواردی که می‌توانند نشان دهنده رشد این رمزارز باشند می‌توان به افزایش TVL و حجم تراکنش‌های صرافی Joe trader، افزایش تعامل کاربران با شبکه اولانچ و ارائه خدمات و مشوق‌های ویژه توسط این صرافی اشاره کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۲/۰۱/۱۱ ۱۱:۱۳
حسن خلیلی
YOU ARE THE BEST
پاسخ
۱۴۰۲/۰۱/۱۱ ۰۸:۱۲
علی طلائی
خیلی جامع بود ،ممنون از اطلاع رسانی و وقتی که بابت اموزش میگذارید ،موفق باشید جناب شاه نظری
پاسخ
۱۴۰۲/۰۱/۰۴ ۰۹:۵۷
مهدی عبدالهی
ممنون از آموزش های مفید و کاربردی
پاسخ
۱۴۰۱/۱۲/۲۹ ۰۷:۴۸
محمد
مثل همیشه عالی بود
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
نظر لطف شماست