جستجو در بیتفا
  • متاورس چیست؟
  • Bloktopia خانه‌ای برای متاورس
  • شما هم Bloktopians شوید
  • ورود NFT‌ها به زندگی
  • قابلیت‌های Bloktopia
  • محیطی برای یادگیری بهتر
  • کسب درآمد از Bloktopia
  • Bloktopia جایی برای گشت و گذار 
  • خلاقیت خود را بکار برید
  • جمع‌بندی
بلاکتوپیا (Bloktopia)؛ آسمان خراشی 21 طبقه در متاورس!

بلاکتوپیا (Bloktopia)؛ آسمان خراشی 21 طبقه در متاورس!

مبتدی
انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
۷ دقیقه
۷
۹۶۸
توسط :
بهرام یوسفی

محیط‌های متاورسی قابلیت‌های مختلفی را برای کاربران خود ایجاد نموده‌اند و به عنوان پلی دنیای واقعی را به دنیای مجازی پیوند می‌دهند. اما با توجه به نوپا بودن تکنولوژی این پیوند کمی دور از دیدرس است، به این معنی که کاربر باید مقداری در سایت‌های مختلف جستجو کند تا بتواند محیط‌های مختلفی را مرتبط با متاورس پیدا کند. متاورس این پل ارتباطی بین دنیای واقعی و دنیای مجازی را در حوزه‌های مختلف می‌تواند ایجاد کند و شما بصورت کاربردی این حوزه‌های مختلف را در سایت‌های مختلفی می‌توانید پیدا کنید. حال اگر فضایی باشد که بسیاری از این حوزه‌های مختلفی که متاورس تاکنون به آن ورود کرده است را یکجا در خود داشته باشد، بسیار دیدنی و جذاب می‌شود. خبر خوب این است که Bloktopia این کار را انجام داده است! در این مقاله با متاورس Bloktopia به صورت آشنا خواهیم شد پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید. 

 

متاورس چیست؟

ممکن است برای دوستانی که این مقاله را می‌خوانند این سوال پیش بیاید که آسمان خراشی 21 طبقه را می‌توانیم تصور کنیم ولی متاورس دیگر چیست؟ متاورس به صورت ساده به محیط‌هایی در فضای مجازی گفته می‌شود که در واقع با استفاده از تکنولوژی بلاکچین و رمز نگاری، پلی بین دنیای واقعی و و اقعیت مجازی ایجاد می‌کند.

متاورس یکی از موضوعات داغ در حوزه کریپتو و تکنولوژی است. اولین بار این اصطلاح در سال 1990، توسط یک نویسنده علمی تخیلی به نام Neal Stephenson در اثر Snow Crash استفاده شد. در این رمان نویسنده دنیایی مجازی را در آینده به تصویر می‌کشد که افراد با پوشیدن عینک‌های واقعیت مجازی، به ساکنین سه بعدی تبدیل می‌شوند که به خرید و فروش املاک مجازی می‌پردازند. به طور خلاصه، مفهوم متاورس به یک جهان دیجیتال آنلاین شبیه سازی شده اشاره می‌کند که از ترکیب ویژگی‌های مختلف تکنولوژی نظیر VR، AR، MR و بلاکچین ایجاد شده است. در متاورس شما می‌توانید بسیاری از کارهایی را که در دنیای واقعی انجام می‌دهید مانند بانکداری، شرکت در کنسرت، دیدن مکان‌های تفریحی و موزه‌ها و برگزاری کنفرانس‌های مختلف را به راحتی و بدون در نظر گرفتن مشکلات و محدودیت‌هایی که دنیای واقعی دارد انجام دهید.

برای آشنایی بیشتر با متاورس می‌توانید مقاله متاورس چیست را مطالعه کنید.

 

Bloktopia خانه‌ای برای متاورس

استفاده از کلمه خانه برای دنیای متاورس که خود جهانی بی حد و مرز است در نگاه نخست ممکن است مناسب نباشد، برای همین در ابتدا نیاز به این توضیح است که خانه در اینجا به معنای جمع شدن بسیاری از قابلیت‌هایی می‌باشد که دنیای متاورس در اختیار کاربران خود قرار داده است. با این توضیح Bloktopia را می‌توان محیطی برای ارائه بسیاری از قابلیت‌های متاورس دانست. با نگاهی به سایت Bloktopia این موضوع بیشتر ملموس می‌شود چرا که در واقع شما با ساختمانی 21 طبقه روبرو می‌شوید که هر کدام از طبقات با حوزه‌های مختلفی از متاورس ارتباط دارد.

 

شما هم Bloktopians شوید

بلاکتوپیا

ساختمانی را در دنیای مجازی در نظر بگیرید که همانند دنیای واقعی می‌توانید وارد آن شده و از طبقات مختلف آن بازدید کنید. این ساختمان 21 طبقه دارد و یادآور سقف مقدار 21 میلیون بیت کوین است. هر طبقه از این ساختمان شامل محیط‌های مختلفی از فضای مجازی در محیط متاورس است. شما همانند دنیای واقعی برای استفاده از قابلیت‌های مختلف این فضا باید پول داشته باشید. پول یا توکن مورد نیاز در اینجا بلاک (BLOK) نام دارد. بلاک ارز بومی این متاورس بوده و با ایت ارز شما از امکانات مختلفی که در این فضا وجود دارد می‌توانید استفاده کنید. ممکن است بپرسید چه امکاناتی؟ در جواب باید بگویم هر چیزی که در دنیای واقعی شما انتظار دارید در اینجا هم یافت می‌شود. ممکن است دوست داشته باشید تا به کنسرت خواننده مورد علاقه خود بروید یا به دیدن باغ وحش و یا موزه‌ای از تابلوهای نقاشی دوستتان که به تازگی فضایی برای این کار در Bloktopia اجاره کرده است بروید! البته شما اکنون یک Bloktopians به حساب می‌آیید. به افرادی که ارز بلاک (BLOK) دارند و از آن استفاده می‌کنند Bloktopians می‌گویند.

 

ورود NFT‌ها به زندگی

بلاکتوپیا

استفاده از متاورس شما را با محیط‌هایی تعاملی و دوطرفه همانند دنیای واقعی روبرو می‌سازند. ساختن و راه اندازی این چنین دنیایی که فراتر از دنیای واقعی است از دیرباز مورد توجه توسعه دهندگان فضاهای مجازی بوده است. با ورود بلاکچین و کاربردی شدن حوزه رمزنگاری شده این امکان برای توسعه دهندگان به وجود آمد تا با استفاده از توکن‌های غیر مثلی(NFT) بتوانند دنیای واقعی را به دنیای متاورس ارتباط داده و محیط‌های تعاملی گوناگونی را ایجاد نمایند. در این فضا، سرعت بالا و کارمزدهای تراکنشی پایین از اهمیت خاصی برخوردار است، برای همین Bloktopia در ایجاد فضای متاورسی خود از شبکه محبوب پالیگان (Polygon Network) استفاده نموده است.

 

قابلیت‌های Bloktopia

متاورس بلاکتوپیا قابلیت‌های مختلفی دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت. (برای ورود به سایت بلاکتوپیا و کار با آن می‌توانید وارد این لینک شوید!)

محیطی برای یادگیری بهتر

اهمیت آموزش و یادگیری و استفاده از تکنولوژی‌های مختلف برای تسهیل این امر بر کسی پوشیده نیست. یکی از مواردی که با پیشرفت تکنولوژی از آن بهره‌های فراوانی برده است حوزه یادگیری و آموزش است. شبکه‌های مختلف و اپلیکیشن‌های مختلف اجتماعی از قبیل Youtube ،Telegram و Twitter در این راستا از اهمیت زیادی برخوردارند. البته اگر میشد همه این اطلاعات را بگونه‌ای به هم پیوسته و یکجا و با استفاده از امکاناتی که تکنولوژی رمزنگاری شده در اختیار ما قرار می‌دهد داشته باشیم بسیار عالی میشد. خبر خوب این است که Bloktopia مدعی است این امکان را برای کاربران خود ایجاد نموده است.

 

کسب درآمد از Bloktopia

شما در دنیای واقعی برای درآمدزایی کارهای مختلفی را می‌توانید انجام دهید. مثلا با اندوخته‌ای که دارید می‌توانید دفتر کاری برای خود اجاره کرده یا خریداری کنید و کسب و کار خود را راه اندازی کنید، یا اگر هنرمند هستید می‌توانید مکانی را برای ارائه گالری آثار هنری خود راه اندازی کنید. اگر هم مبلغ قابل توجهی داشته باشید ممکن است در بخش املاک سرمایه گذاری انجام دهید. انجام تمامی این کارها در Bloktopia به گفته توسعه دهندگان این پروژه قابل اجرا است، البته بسیار ارزانتر، کم ریسک‌تر و البته راحت‌تر. در Bloktopia شما محدودیت‌های زمان و مکان را همانند آنچه در دنیای واقعی با آن مواجه هستید نخواهید داشت. در Bloktopia شما قادر هستید دفتر کار خود را راه اندازی کنید و یا دفتر کاری را خریده و آن را برای کسب درآمد اجاره دهید. علاوه بر اینها تمامی کارهای مربوط به حوزه دیفای را هم می‌توانید به راحتی انجام دهید.

 

Bloktopia جایی برای گشت و گذار 

بلاکتوپیا

متاورس دنیای مجازی را با دنیای حقیقی با کمک تکنولوژی بلاکچین ارتباط داده و متصل می‌کند. در Bloktopia شما با دوستان خود گردش می‌کنید به کنسرت می‌روید و بازی‌های مختلف گروهی را به راحتی انجام داده و از فضای بدون مرز لذت می‌برید.

 

خلاقیت خود را بکار برید

Bloktopia محیطی است که شما بعد از ورود به آن تنها چیزی که به آن نیاز دارید خلاقیت بالای شماست. در اینجا شما مثلاً می‌توانید ملکی را خریداری کنید و آن را به محلی برای اجرای کنسرت‌های مختلف تبدیل کنید. از هنرمندان محبوب دعوت کنید و فضا را مناسب با اجرای آن‌ها آماده کنید و در مرحله بعدی بلیط‌ها را پیش فروش کنید!

البته این تنها یک نمونه مثال است از آنچه در Bloktopia قابل اجرا است. همانطور که گفته شد محدودیت تنها به میزان خلاقیت شما بستگی دارد.

 

جمع‌بندی

حوزه بلاکچین امکانات منحصر به فردی را در اختیار کاربران خود قرار داده است. امکاناتی که باعث شده است تا ایده‌های مختلفی که برای مدتی طولانی تنها در اذهان توسعه دهندگان فضاهای مجازی جای داشت در دنیای متاورس ظهور کرده و تحولی شگرف را در فضاهای مربوط به واقعیت مجازی ایجاد نماید. در حوزه متاورس پروژه‌های مختلفی از جنبه‌های مختلف ورود کرده‌اند و کاربران خاص خود را به سوی خود جذب نموده‌اند. در این میان پروژه Bloktopia توانسته بخش‌های مختلفی که در حوزه متاورس ورود نموده‌اند را در یک فضا جمع کند و امکانات مختلفی را که متاورس برای کاربران ایجاد می‌کند در اختیار کاربران قرار دهد.


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد