جستجو در بیتفا
 • توکن BAT چه مشکلی را حل می‌کند؟
 • مقدمه وایت پیپر توکن بت (BAT)
 • معرفی مرورگر BRAVE و توکن BAT در وایت پیپر
 • روش کار توکن BAT و مرورگر BRAVE
 • بنیانگذاران توکن BAT و مرورگر BRAVE
 • کاربردهای توکن بت (BAT)
 • عملکرد Brave
 • عملکرد توکن بت (BAT) در بازار
 • کیف پول Brave
 • همکاران Brave
معرفی کامل توکن بت (BAT) و مرورگر Brave

معرفی کامل توکن بت (BAT) و مرورگر Brave

متوسط
انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
۸ دقیقه
۳
۷۹۷
توسط :
کسری جان‌زاده

با پیشرفت روز افزون صنعت بلاکچین و مقبولیت رمز ارزها شرکت‌ها به دنبال راه‌های جدیدی برای استفاده از این فناوری در حل مشکلات قدیمی‌تر هستند. طریقه مرور وب و سیستمی که برای تبلیغ در وب سایت‌ها استفاده می‌شود هم یکی از این مشکلات قدیمی هستند که تا به حال راه حلی برای آن‌ها اندیشیده نشده بود. در پاسخ سوال توکن بت چیست اما باید بگوییم دلیل به وجود آمدن توکن بت (BAT) حل همین مشکل است. با ما همراه باشید تا به یکی از اساسی ترین سوالاتی که در مورد هر پروژه‌ای باید پرسیده شود پاسخ بدهیم:

 

توکن BAT چه مشکلی را حل می‌کند؟

هدف از به وجود آمدن توکن بت (BAT) اصلاح روش نامناسب فعلی مورد استفاده برای تبلیغات بوده است. توکن بت بر بستر بلاکچین اتریوم به وجود آمده است و به دنبال این است تا چالش‌های موجود در حوزه تبلیغات را برطرف کند و سیستم جدید و بهینه‌تری برای آن معرفی کند. مرورگر Brave و رمز ارز BAT به دنبال حل این مشکل قدیمی با استفاده از تکنولوژی جدید هستند تا با اینکار یک مشکل قدیمی دیگر را با استفاده از بلاکچین حل کنند.

 

مقدمه وایت پیپر توکن بت (BAT)

توکن بت (BAT)

این پروژه وایت پیپر خود را اینگونه آغاز می‌کند:

«سیستم تبلیغات دیجیتال خراب است. بازار تبلیغات آنلاین که زمانی تحت سلطه تبلیغ‌کنندگان، ناشران و کاربران بود، توسط تبلیغات واسطه تسخیر شده است. اکنون کاربران با سطوح بی سابقه‌ای از تبلیغات به روش نادرست روبرو می‌شوند که منجر به نقض حریم خصوصی آن‌ها می‌شود. مشکلاتی که طبق محاسبه ما به طور میانگین ماهی 23 دلار برای هر کاربر هزینه دارند، سرعت بارگذاری صفحات را کند کرده‌اند و همچنین اگر با موبایل باشید تا 21% بیشتر موجب خالی شدن باتری تلفن همراه شما می‌شوند. همین باعث شده است تا بیش از 600 میلیون نفر بر روی تلفن‌های همراه و لپ تاپ‌های خود برنامه‌ مسدود کننده تبلیغات نصب کنند که این تعداد روزانه در حال افزایش است.

برای دانلود وایت پیپر توکن بت (BAT) می‌توانید از این لینک استفاده کنید.

همچنین ناشران تبلیغات تقریباً 66 درصد از بازدهی تبلیغات خود را در دهه گذشته از دست داده‌اند. در سیستم سنتی ناشران درآمد خود را از دست می‌دهند، کاربران مدام احساس می‌کنند که حریم آن‌ها نقض شده است و تبلیغات هم بی نتیجه می‌مانند. راه حل استفاده از یک سیستم جدید غیر متمرکز، شفاف و مبتنی بر بلاکچین است.» سپس تیم این پروژه معرفی مرورگر Brave و توکن BAT را آغاز می‌کند:

 

معرفی مرورگر BRAVE و توکن BAT در وایت پیپر

«Brave یکی از اولین گزینه هاست، یک مرورگر سریع، متن باز و متمرکز بر حریم خصوصی که تبلیغات و ردیاب‌های شخص ثالث را مسدود می‌کند و سیستمی معرفی می‌کند که توجه کاربران را اندازه‌گیری می‌کند و بر همان اساس به ناشران تبلیغ پاداش می‌دهد.

همچنین Brave توکن BAT را معرفی می‌کند، توکنی برای تبادل تبلیغات غیرمتمرکز که ضمن اینکه از حریم خصوصی کاربران محافظت می‌کند با ارائه پاداش، توجه آن‌ها را نیز جلب می‌کند. توکن BAT تیم تبلیغ‌کنندگان، ناشران و کاربران را به هم متصل می‌کند و با جلوگیری از تبلیغات دیگر حریم خصوصی آن‌ها نیز حفظ می‌کند. این سیستم به کسب درآمد ناشران کمک می‌کند و در کنار پاداش به کاربران از حریم خصوصی آن‌ها نیز دفاع می‌کند.»

 

روش کار توکن BAT و مرورگر BRAVE

نماد BAT درواقع از مخفف عبارت Basic Attention Token آمده است که به معنای توکن توجه اولیه است. دلیل این نام گذاری این است که سیستم BAT برای کاربران به گونه‌ای تنظیم شده است که با اندازه‌گیری میزان توجه کاربران به آن‌ها توکن BAT پاداش می‌دهد و در کنار آن با حذف تبلیغات دیگر حریم خصوصی آن‌ها را نیز حفظ می‌کند.

سازندگان BAT به دنبال این بودند که با ساخت سیستمی جدید تبلیغات اضافی و بدون بازده که وقت کاربران را هدر می‌دهند و هزینه اضافی دارند را حذف کنند و با ارائه پاداش توجه کاربر را جلب کنند تا درکنار بازدهی بیشتر تبلیغات، حریمخصوصی کاربر نیز مورد نقض واقع نشود. به همین منظور مرورگر Brave توسط این تیم ساخته شده است که در حال حاضر تنها مرورگری است که از این سیستم پشتیبانی می‌کند و علاوه بر آن تبلیغات اضافی را نیز حذف می‌کند.

روش کار توکن بت (BAT)

طریقه کار این سیستم اینگونه است که با استفاده از قرارداد‌های هوشمند تبلیغ دهندگان مقداری توکن BAT به سیستم پرداخت می‌کنند تا آن‌ها را قفل کند. سپس زمانی که سیستم تایید کرد که یک کاربر تبلیغ را دیده است از همان توکن‌ها برای پاداش دادن به آن کاربر استفاده می‌کند و مقداری از آن‌ها را هم به عنوان کارمزد برداشت می‌کند. مقدار باقی مانده توکن‌ها پس از این عملیات‌ها نیز به ناشران تبلیغ که آن تبلیغ را میزبانی کرده‌اند تعلق می‌گیرد و اینگونه Brave با این سیستم جدید هر 3 راس این مثلث را راضی نگه می‌دارد.

 

بنیانگذاران توکن BAT و مرورگر BRAVE

یکی دیگر از مواردی که در بررسی یک رمز ارز باید حتماً به آن توجه شود این است که تیم پشت آن چه کسانی هستند و توسط چه اشخاصی بنیان‌گذاری شده است. درمورد مرورگر Brave و توکن BAT می‌توانید با خیال راحت به این تیم اطمینان کنید زیرا برخی از بزرگترین نام‌های عرصه تکنولوژی و بلاکچین در آن‌ها حضور دارند!

بنیانگذاران توکن بت (BAT)

بنیانگذاران اصلی این پروژه برندن آیش (Brendan Eich) و برایان بانی (Brian Bony) نام دارند که هر دو افراد برجسته‌ای در صنعت نرم‌افزار به شمار می‌آیند. برندن مدیرعامل اصلی شرکت است که در سابقه خود بنیان گذاری Mozilla و همچنین اختراع جاوا اسکریپت (Javascript) را جای داده است! بنیان گذار دیگر این شرکت یعنی برایان بانی هم سابقه درخشانی دارد و به عنوان مهندس ارشد نرم افزار در Mozilla و رهبر توسعه نرم افزار در آکادمی Khan حضور داشته است.

از نام‌های برتر حوزه بلاکچین هم می‌توان به زوکو ویلکاکس (Zooko Wilcox) اشاره کرد که در تیم زی کش (Zcash) و دیجی کش (DigiCash) نیز حضور داشته است.

 

کاربردهای توکن بت (BAT)

هر کاربر می‌تواند به 3 طریق از توکن‌های خود استفاده کند:

 • کاربر می‌تواند با پرداخت این توکن‌ها به سیستم Brave به مجموعه‌ای کامل از مقاله‌ها و محصولات ممتاز Brave مانند عکس‌های اختصاصی با کیفیت دسترسی پیدا کند.
 • کاربر می‌تواند از توکن‌های دریافت شده از طریق مرورگر Brave به تولید کنندگان محتوا پاداش دهد. (Donate)
 • کاربر می‌تواند توکن‌ها را برداشت کند و به عنوان درآمد خود از آن استفاده کند.

 

عملکرد Brave

کاربران فعال Brave از زمان عرضه تاکنون روند صعودی خود را حفظ کرده‌اند و روزانه تعداد قابل توجهی نیز به آن‌ها اضافه می‌شود به طوری که اکنون این مرورگر 62 میلیون کاربر فعال ماهانه و 19 میلیون کاربر فعال روزانه دارد که از Brave به عنوان مرورگر اصلی خود استفاده می‌کنند. (در رابطه با عکس زیر نمودار آبی رنگ نشان دهنده تعداد کاربران فعال ماهانه و نمودار سبز رنگ نشان دهنده تعداد کاربران فعال روزانه می‌باشد)

کاربران فعال مرورگر Brave

همچنین حجم قابل توجهی از تولید کنندگان محتوا نیز به دلیل امکانات فراوان این مرورگر را به عنوان ابزار اصلی خود انتخاب کرده‌اند و امروزه حدود 2 میلیون تولید کننده محتوا از Brave به عنوان مرورگر اصلی خود استفاده می‌کنند. (نمودار زیر نشان‌دهنده تعداد کاربران در هر یک از پلتفرم‌ها می‌باشد که از این مرورگر برای تولید محتوا استفاده می‌کنند)

تولید کنندگان محتوا در مرورگر Brave

Brave همچنین موفق شده است کمپین‌های تبلیغاتی از سراسر جهان به خود جذب کند که از این سیستم برای تبلیغات خود استفاده می‌کنند که در عکس زیر می‌توانید پراکندگی آن‌ها و 10 کشور برتر را ببینید.

کمپین‌های تبلیغاتی مرورگر Brave

با وجود اینکه BAT اکنون در صرافی‌های بسیاری لیست شده است اما همچنان حجم بالایی از تراکنش‌های آن از طریق مرورگر Brave اتفاق می‌افتد به طوری که از زمان عرضه این مرورگر تاکنون 47 میلیون توکن BAT از طریق این مرورگر خریداری شده است که این توکن‌ها برای پاداش دهی به کاربران و به عنوان درآمد ناشران به آن‌ها داده می‌شود.

آمار توکن بت (BAT)

 

عملکرد توکن بت (BAT) در بازار

تعداد توکن‌های در گردش بت در حال حاضر 1,496,776,945 عدد است که با تعداد کل توکن‌ها که 1,500,000,000 عدد می‌باشد، فاصله چندانی ندارد. البته قابل ذکر است که 300 میلیون توکن از این تعداد برای جذب کاربران به مرورگر Brave اختصاص داده شده است.

همچنین توکن بت از الگوریتم اثبات کار یا اثبات سهام استفاده نمی‌کند و زمانی که استخر رشد کاربران Brave خالی شود، دیگر توکن جدیدی تولید نخواهد شد.

با این وجود قیمت توکن بت با وجود ریزش‌های بازار در زمان نگارش این مقاله 0.45$ است که با سقف قیمت 2 دلاری این رمز ارز فاصله بسیاری دارد. این توکن رتبه 67 بازار رمز ارزها را به خود اختصاص داده است و ارزش کل بازار آن در حال حاضر 684 میلیون دلار است.

همچنین جالب است بدانید که 0.06% از سلطه‌ی کل بازار رمز ارزها متعلق به توکن BAT می‌باشد.

 

کیف پول Brave

تا سال گذشته کاربران برای دریافت توکن‌های بت که با مشاهده تبلیغات بدست آورده بودند به یک کیف پول خارجی یا کیف پول‌های افزونه مرورگر مانند Metamask نیاز داشتند اما سال گذشته مرورگر Brave کیف پول مخصوص خود را معرفی کرد که از وب 3.0 هم پشتیبانی می‌کند و بدون نیاز به افزونه مرورگر به صورت پیش فرض در خود مرورگر Brave برای همه کاربران قرار داده شده است. با این کیف پول داخلی، دیگر کاربران Brave نیاز به کیف پول خارجی یا نصب افزونه ندارند که به گفته برایان باندی (Brian Bondy) مدیر ارشد فناوری و یکی از بنیان گذاران Brave همین مسئله باعث می‌شود تا این کیف پول امنیت و سرعت بسیار بیشتری نسبت به رقبای خود داشته باشد.

همچنین یکی از بزرگترین مشکلات کیف پول‌هایی که افزونه مرورگر هستند این است که دیگران به راحتی می‌توانند افزونه‌های مشابهی تولید کنند و به این طریق دارایی کاربران را به سرقت ببرند که این مشکل هم برای کیف پول داخلی Brave به وجود نخواهد آمد.

 

 

همکاران Brave

در میان کمپانی‌هایی که با Brave اعلام همکاری کرده‌اند و پشتیبانی خود را از توکن بت نشان داده‌اند هم می‌توان نام‌های بسیار درخشانی مشاهده کرد که در انواع حوزه‌ها از رمز ارز و گیمینگ تا سرچ و تبلیغات حضور دارند.

همکاری های توکن بت (BAT)

 

برای دانلود مرورگر Brave می‌توانید روی لینک داده شده کلیک کنید.

 

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید، نظر خود را درمورد مرورگر Brave و توکن BAT با ما در کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۱/۰۵/۲۹ ۱۱:۱۰
آرمان مظفری
عالی بود
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
ممنون از نظرتون ❤️