جستجو در بیتفا
 • الگوهای کلاسیک چیست ؟
 • انواع الگو های کلاسیک  
 • الگو های ادامه دهنده
 • الگوهای بازگشتی
 • نکات مهم الگوهای کلاسیک
 • پنج الگو کلاسیک برتر در تحلیل تکنیکال
 • الگو پرچم صعودی
 • الگو پرچم نزولی
 • الگو سروشانه نزولی
 • الگو سر و شانه صعودی
 • الگو مثلث
 • ابهامات الگوهای کلاسیک 
 • جمع‌بندی
الگوهای کلاسیک در تحلیل تکنیکال

الگوهای کلاسیک در تحلیل تکنیکال

حرفه ای
انتشار : ۱۴۰۰/۱۲/۰۷
بروزرسانی : ۱۴۰۰/۱۲/۰۷
۱۰ دقیقه
۵
۸۹۱
توسط :
عرفان امینی

در تحلیل تکنیکال همواره گذشته تکرار می‌شود، الگوهای کلاسیک ثابت کننده این عبارت هستند، الگوهای کلاسیک در تحلیل تکنیکال دارای ساختارهای متنوعی هستند، در این مقاله به تعریف و توضیح برخی از نکات الگوهای کلاسیک می‌پردازیم.

 

الگوهای کلاسیک چیست ؟

در تحلیل تکنیکال روش های مختلفی وجود دارد که می توانیم با آن کسب سود کنیم. یکی‌از اصلی‌ترین روش‌های معامله‌گری، معامله‌کردن با الگوهای کلاسیک یا همان clasic pattern است. الگوهای کلاسیک بسیار مهم هستند و قیمت همواره به این الگوها احترام میگذارد. الگوهای کلاسیک تصاویر و یا اشکالی هستند که قیمت در یک بازه زمانی تشکیل داده است و باعث میشود میزان اعتبار و تعداد دیدگاه‌های تحلیلی بیشتر شود. الگوهای کلاسیک در تحلیل تکنیکال کاملا شبیه اشکال ریاضی هستند مثلاً الگو مثلث و یا مستطیل.

 

انواع الگو های کلاسیک  

در ادامه به بررسی انواع الگوهای کلاسیک خواهیم پرداخت که به دو دسته تقسیم می‌شود. الگوهای ادامه‌دهنده و الگوهای بازگشتی در ادامه مقاله به بررسی الگوهای ادامه‌دهنده خواهیم پرداخت: 

 

الگو های ادامه دهنده

همان‌طور که از نام این دسته از الگوهای کلاسیک پیداست الگوهای ادامه‌دهنده از الگوهایی هستند که روند را حفظ می‌کنند و فقط باعث می‌شوند قیمت به اندازه یک بازه زمانی در یک بخش مشخص مثلاً داخل مثلث اصلاح زمانی کند و مجدد به ادامه روند خودش ادامه دهد.

در واقع الگوهای ادامه‌دار نشان می‌دهد که قیمت دوست دارد برای مدتی استراحت کند و مجدد به ادامه راه خودش برود.

hg', hnhlinikniالگو ادامه‌دهنده

در تصویر بالا دو نوع از الگوهای ادامه‌دهنده را مشاهده میکنید. اگر بخواهیم توضیح دهیم در واقع قیمت پس از رشد و یا صعود که تجربه کرد وارد یک مثلث شده و مجدد بعد از شکست به جهت ادامه روند قبل حرکت کرده است. 

 

الگوهای بازگشتی

الگوهای بازگشتی از جمله الگوهایی هستند که باعث تغییر روند میشود و باعث می‌شود قیمت خلاف روند گذشته حرکت کند. 

اگر به تصویر زیر نگاه کنید خواهید دید که : الگو های بازگشتی

قیمت ابتدا در روند صعودی بوده‌است و پس از تشکیل الگو بازگشتی وارد یک روند نزولی می‌شود. تصویر بالا یک نمونه از الگو بازگشتی است.

 

نکات مهم الگوهای کلاسیک

1- هر چقدر اندازه الگو از نظر حجم (بازه زمانی) بزرگتر باشد از اعتبار بالاتری برخوردار است.

2- هر چقدر الگویی بزرگتر باشد وقتی قیمت از الگو خارج می‌شود رشد قوی‌تری دارد به این دلیل مدت زیادی است در یک بازه‌ای محدوده شده است.

3- الگوهای کلاسیک در زمانی که بازار در یک شیب زیاد است (حالت اسپایک) به ما کمک می‌کند که هرچه زودتر وارد معامله بشیم.

4- الگوهای کلاسیک سرعت تشخیص بسیار بالایی دارند و از مهم‌ترین عوامل موفقیت این استراتژی این است که عموم مردم توانایی تشخیص دارند.

 

پنج الگو کلاسیک برتر در تحلیل تکنیکال

تا اینجا کار با مفهوم و تعاریف الگوهای کلاسیک آشنا شدین در ادامه مقاله میخواهیم به صورت کامل به بررسی پنج تا از برترین الگوهای کلاسیک بپردازیم.

 

الگو پرچم صعودی

الگو پرچم از دسته الگوهای ادامه‌دهنده است که باعث می‌شود قیمت مجدد وارد روند قبلی خود بشود. این الگو از کاربردی‌ترین الگوهای بازار می‌باشد که برای معامله‌گران محبوب است.

برای قراردادن حدضرر در این الگو باید حدضرر را در صورت شکست پرچم زیر سقف خط روند نزولی قرار داد و برای اندازه‌گیری حدسود از فیبوناچی به اندازه میله پرچم استفاده کرد. به طور کلی الگو پرچم صعودی در روند صعودی تشکیل می‌شود و به صورت یک کانال نزولی در انتها روند صعودی تشکیل شده و وارد اصلاح زمانی می‌شود.

الگو پرچم صعودی

الگو پرچم نزولی

الگو پرچم نزولی دقیقا همان الگو پرچم است و صرفاً در روند نزولی دیده می‌شود، این الگو پس از اینکه قیمت با سرعت زیادی به سمت پایین می‌آید مدتی با یک شیب صعودی در یک کانال نوسان میکند و مجدد شروع به ریزش می‌کند.

برای قراردادن حدضرر در این الگو باید حدضرر را در صورت شکست پرچم زیر کف خط روند صعودی قرارداد و برای اندازه گیری حدسود از فیبوناچی به اندازه میله پرچم استفاده کرد.  

الگو پرچم نزولی

الگو سروشانه نزولی

الگو سر و شانه یک الگو بازگشتی است و یکی از کاربردی‌ترین و مهم‌ترین الگو های کلاسیک در بازارهای مالی می‌باشد که برای معامله‌گران از اهمیت بالایی برخوردار است. این الگو از سه بخش مهم تشکیل شده است که عبارتند از بخش بالایی (سر)، بخش (شانه) سمت چپ و بخش (شانه) سمت راست.

 الگو سر و شانه نزولی

این الگو به این دلیل برای معامله‌گران محبوب است که قابلیت تشخیص سریعی دارد، همین‌طور الگو سر و شانه به دو صورت صعودی و نزولی قابلیت رسم است که در تصویر بالا یک سر و شانه نزولی رسم شده است و در تصویر پایین یک سر و شانه صعودی رسم شده است این الگو هم همانند الگو پرچم دارای حدضرر کوتاهی است و در مقابل حدسود بزرگی دارد.

اگر میخواهید در مورد الگو سروشانه بیشتر اطلاعات کسب کنید پیشنهاد میکنم مقاله آموزش الگو سروشانه را در سایت بیتفا مطالعه کنید که میتوانید روی کلمه الگو سروشانه کلیک کنید.

 

الگو سر و شانه صعودی

در تصویر پایین یک سر و شانه صعودی رسم شده است این الگو هم همانند الگو پرچم دارای حدضرر کوتاهی است و در مقابل حدسود بزرگی دارد این الگو دقیقا برعکس الگو سر و شانه نزولی است.

الگو سر و شانه صعودی

 

الگو مثلث

الگوهای مثلث دارای انواع مختلفی هستند و به طور کلی می‌توان گفت که از کاربردی‌ترین الگوهایی که می‌توان در معاملات تایم فریم پایین (اسکلپ) استفاده کرد این الگو در واقع در بازار به وفور دیده میشود.

الگو مثلث

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید یکی از الگوهای مثلث به اسم الگو کنج نزولی در روند صعودی رسم شده است. این الگو در اصطلاح ساده تراکم هم گفته می‌شود. برای اینکه در این الگو شروع به معامله کنیم پس از مشاهده یک رشد شارپ(سریع) به دو سقف و دو کف نیاز داریم که پس از اتصال این سقف و کف‌ها می‌توانیم شروع به معامله کنیم حدضرر این معامله در صورت شکست از بالا در نقطه A قرار میگیرد و حدسود سقف های قبلی نقاط C , B تعیین می‌گردد. 

اگر میخواهید در مورد الگو مثلث که دارای انواع مختلفی است به صورت کامل دقیق اطلاعات کسب کنید میتوانید مقاله الگوهای مثلث را مطالعه کنید. برای مشاهده میتوانید روی کلمه الگو مثلث کنید کنید.

الگو مثلث نزولی

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید یکی دیگر از الگو با نام مثلث کنج صعودی در روند نزولی رسم شده است که دقیقا این الگو برعکس الگو قبلی است، برای درک بیشتر باید گفت برای معامله‌کردن با این الگو باید حدضرر را در نقطه A  و حد سودها را در نقاط BوC قرار داد.

 

ابهامات الگوهای کلاسیک 

در این بخش از مقاله به چند تا از سوالات پرتکرار شما در مورد الگوهای کلاسیک پاسخ خواهیم داد.

مزیت استفاده از الگو ها در تحلیل تکنیکال؟

اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزیت الگوهای کلاسیک قابلیت تشخیص سریع و همین‌طور میزان رسیک پایین در برابر سود نسبتاً زیاد است که این مزیت باعث شده که بیشتر معامله‌گران به سمت این روش تحلیلی پیش بروند.

آیا الگوها در تحلیل‌ها همیشه دقیق هستند؟  

الگو های کلاسیک در ۹۰ درصد از مواقع به صورت کاملاً درست عمل می‌کنند و باعث می‌شوند که معامله‌گر به سود برسد.

در چه تایم فریمی می توان از الگو های کلاسیک استفاده کرد ؟

یکی از قابلیت های اصلی که باعث شده الگو های کلاسیک میان تحلیلگران از جذابیت بالایی برخوردار باشد قابل استفاده بودن در تمامی تایم فریم‌ها است. از الگو های کلاسیک می‌توان در تایم فریم یک دقیقه تا هفتگی و حتی ماهانه هم استفاده کرد. 

این قابلیت در الگو های کلاسیک یک نکته بسیار خوب است.

بهترین نوع نموداری برای تشخیص الگو های کلاسیک ؟

از الگو های کلاسیک می‌توانیم در نمودار های کندلی و خطی استفاده کنیم و بهتر است برای تشخیص الگوها از هر دو نمودار استفاده کنیم.

گاها بعضی از الگوها مانند مثلث را در نمودار های خطی می‌توان به راحتی مشاهده کرد ولی در اکثر مواقع بهتر است الگوها را در هر دو نوع نمودار کندلی و خطی مشاهده کنید.

 

جمع‌بندی

الگوهای کلاسیک یکی از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین ابزار های تحلیل تکنیکال هستند که از نقاط قوت این ابزار با دیگر ابزارها می‌توان به میزان سرعت تشخیص اشاره کرد، در این مقاله سعی کردیم الگو های کلاسیک را به شما آموزش بدهیم و در آخر هم به بررسی چند مورد از نکات مهم این الگوها اشاره کنیم.


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد