جستجو در بیتفا
  • معرفی نامه تیمون در وب سایت خود
  • روش کلاهبرداری تیمون
  • جذب اعتماد پروژه تیمون
تیمون (TMON)؛ کلاهبرداری با نام فروشگاه‌های اینترنتی

تیمون (TMON)؛ کلاهبرداری با نام فروشگاه‌های اینترنتی

متوسط
انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
۶ دقیقه
۲
۶۲۴
توسط :
کسری جان‌زاده

ممکن است تا به حال نام تیمون (TMON) را شنیده باشید یا به پوسترهای فریبکارانه آن در فضای مجازی برخورده باشید. اما پروژه تیمون چه بود و چگونه از مردم کلاهبرداری می‌کرد؟

پوستری که در زیر می‌بینید نمونه‌هایی از تبلیغ این پروژه کلاهبرداری در فضای مجازی بود:

تبلیغ تیمون

«فروش رویای یک شبه پولدار شدن و کسب درآمد دلاری»، همان وعده‌هایی که تقریباً تمام پروژه‌های کلاهبرداری به شما می‌دهند.

 

معرفی نامه تیمون در وب سایت خود

تیمون خود را در وب سایت tmon-earnings.com به این صورت معرفی می‌کرد:

«پلتفرم ما یک پلتفرم تبلیغات الکتریکی است. ما به مردم با روش‌هایی مانند بازگشت پول، پیشنهادات طلایی و جایزه‌ها در تمام فروشگاه‌ها و سرویس‌های آنلاین سود می‌رسانیم. مشتریان با ما همچنین می‌توانند محصولاتی بیابند که کمیاب و با ارزش هستند مانند کلکسیون‌ها و محصولاتی که ممکن است به چشم دیگران ارزشی نداشته باشند. این ثابت می‌کند که اگر اندازه بازار شما بزرگ باشد مشتری برای هر چیزی وجود دارد.

تبلیغ تیمون

ما همچنین از تجار یا فروشندگانی که بر اساس قیمت فروش هر کالا، کارمزد و پورسانت می‌پردازند و از ترافیک بازاریابی و تبلیغات درآمد کسب می‌کنیم.  توسعه دهندگان نرم افزار ما برنامه‌ای ایجاد کرده‌اند که بازار جهانی را از طریق سیستم وابسته ما یکپارچه کرده است. امروزه، حدود ده هزار عضو در سیستم وابسته ما برای حمایت از فروشندگان و بازرگانان ما وجود دارد.  بازرگانان یا مشاغل تجارت الکترونیک همیشه به یک راه ساده برای جذب بازاریابان برای افزایش فروش محصولات خود نیاز دارند و سیستم وابسته ما این کار را به خوبی انجام می‌دهد. ما به بسیاری از بازرگانان تجارت الکترونیکی که با ما همکاری می‌کنند کمک کرده‌ایم تا فروشگاه آنلاین خود را با افزایش فروش و در معرض دید قرار دادن محصولاتشان گسترش دهند.

با توسعه اعضای جدید بیشتر برای پیوستن به سیستم وابسته ما، در واقع می‌توانیم نیروی انسانی بیشتری برای انجام سفارش بیشتر داشته باشیم. این امر باعث افزایش حجم فروش بیشتر در سمت تاجر می‌شود و در نهایت به محصولات بازرگان کمک می‌کند تا در معرض دید قرار بگیرند و درآمد بالاتری داشته باشند. به این دلیل که معمولاً همه هنگام خرید آنلاین محصولاتی را انتخاب می‌کنند که حجم فروش بیشتری دارند. ما همچنان به جذب وبگردها از سرتاسر جهان با مشوق‌های بازگشت پول برای ارتقای فروش محصولات برای بسیاری از بازرگانان مختلف ادامه خواهیم داد. ما این را به عنوان یک موقعیت برد-برد می‌بینیم. با انجام این کار، می‌توانیم تجارب، محصولات و دسترسی بیشتر به بازار بین‌المللی و بدون مرز را ارائه دهیم.

ایمیل: support@tmon-system.com »

 

روش کلاهبرداری تیمون

در واقع کاری که این شرکت انجام کمی‌داد این بود که در بخش‌های مختلف برنامه خود با استفاده از نام فروشگاه‌های اینترنتی معروف، به کلاهبرداری می‌پرداخت.

وعده کسب درآمد با تیمون به اینصورت بود که هر شخص به محض ورود به این برنامه لازم بود حداقل 100$ واریز داشته باشد تا فعالیت‌های او پردازش شوند. واریز این 100 دلار می‌توانست از طریق تتر (USDT) روی شبکه TRC-20 یا ERC-20 اتفاق بیافتد.

صفحه اصلی تیمون

سپس به محض ورود شما با سیستم جذب مخاطب تیمون آشنا می‌شدید و از همان ابتدا می‌توانستید شباهت تیمون به یک شرکت هرمی را تشخیص دهید. سیستم جذب مخاطب و زیر مجموعه گیری تیمون به این شکل بود که به شما نسبت به افرادی که وارد این برنامه کرده‌اید اعتبار و امتیاز می‌داد و برای مثال اگر 3 نفر از طریق شما و با کد رفرال شما وارد این برنامه شده بودند به شرطی که هر 3 نفر آن‌ها 100 دلار واریزی داشته باشند، تیمون به حساب درون برنامه شما 9.7 دلار واریز می‌کرد که وعده می‌داد امکان برداشت آن را خواهید داشت.

البته قابل ذکر است که تیمون در برنامه خود ذکر کرده بود که تعداد افرادی که شما به برنامه دعوت می‌کنید و اینکه آیا آن‌ها 100 دلار واریزی داشته‌اند یا خیر به صورت اتوماتیک محاسبه نمی‌شود و لازم است شما با تیم پشتیبانی تیمون برای اطلاع دادن این موارد تماس بگیرید.

برای اشاره به کسانی که توسط شما به این برنامه دعوت می‌شدند از اصطلاح «Downline» استفاده می‌شد و برای مثال شما با داشتن 3 Downline درآمد 9.7 دلاری و با داشتن 10 و 20 Downline می‌توانستید درآمدهای 57 و 137 دلاری را تجربه کنید.

البته کاربران در اکثر موارد در زمان برداشت با ارورهای مختلف و پیغام‌های خطا مواجه می‌شدند و زمانی که آن‌ها را با تیم پشتیبانی در میان می‌گذاشتند، تیم پشتیبانی وعده تعمیر سیستم در اسرع وقت را به کاربران می‌دادند. گاهی اوقات هم به برخی کاربران برای جذب اعتماد واقعاً اجازه برداشت داده می‌شد و تیم تیمون واریزهایی را برای آن‌ها انجام می‌داد.

اما کلاهبرداری‌های تیمون تنها به این مورد ختم نمی‌شد.

 

جذب اعتماد پروژه تیمون

در اکثر پروژه‌های کلاهبرداری، تنها فعالیت تیم جذب شما به دعوت دیگران است اما در این پروژه به این شکل نبود و تیم تیمون به شکل دیگری نیز به جذب اعتماد می‌پرداختند.

محیط برنامه تیمون

کاربران به 2 شکل می‌توانستند در برنامه تیمون کسب درآمد داشته باشند؛ یکی از این دو روش همان دعوت دوستانشان به برنامه بود اما روش دیگر این بود که تیمون ادعا می‌کرد که با حساب کاربران در حال قرار دادن سفارش روی یک محصول در یک فروشگاه اینترنتی خاص است و به دلیل اینکه کاربران در حال افزایش حجم سفارشات روی آن محصول بودند تاجر محصول به آن کاربران پول پرداخت می‌کرد. اما مقدار این پول به قدری ناچیز بود که ارزش چندانی نداشت و برای افزایش آن، تیمون مجدداً کاربران را دعوت به جذب دوستان خود به این برنامه می‌کرد تا مرحله حساب کاربری خود را افزایش دهند و با اینکار با ثبت هر سفارش به درآمد بیشتری برسند.

نکات جالبی که ممکن بود در درگیر شدن با تیمون به آن بر بخورید پشتیبانی کامل این برنامه از زبان فارسی و وجود داشتن صدها کانال تلگرامی به زبان فارسی بود که تیمون را تبلیغ می‌کردند! حتی در برنامه دیوار نیز تبلیغاتی برای یک شبه پولدار شدن و کسب درآمد دلاری با تیمون مشاهده می‌شد!

تبلیغ تیمون در تلگرام

اما با بررسی دامنه این سایت و دامنه برنامه آن می‌توان به این نتیجه رسید که این پروژه در ایران پایه گذاری نشده است بررسی‌ها نشان می‌دهد این دامنه‌ها تنها 8 ماه است که ثبت شده‌اند و بیشتر ورودی‌های آن از کشور رومانی بودند و گسترش آن در ایران تنها به دلیل وجود افرادی سودجو بود که سعی داشتند با کلاهبرداری از مردم ایران به درآمد برسند.

با وجود اعلام دستگیری عوامل اصلی پروژه تیمون و پروژه مشابه گوچپن (Qoojpn) اما بررسی‌ها از آدرس کیف پول این برنامه نشان می‌دهد که هنوز هم واریز و برداشت‌هایی روی این آدرس در حال انجام است.

پس مراقب سرمایه خود باشید و بدانید که هر پروژه‌ای که شما را به سمت کسب درآمد دلاری آسان و یک شبه پولدار شدن می‌کشاند یا اصرار دارد تا دوستان خود را به آن دعوت کنید به احتمال خیلی زیاد کلاهبرداری است.

 

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد