جستجو در بیتفا
 • روند چیست ؟
 • روند صعودی
 • روند نزولی
 • روند خنثی ( رنج )
 • یک روند چه زمانی تغییر می‌کند؟
 • نکات مهم درباره روندها
 • رسم درست خطوط روند
 • جمع بندی
روندها در تحلیل تکنیکال

روندها در تحلیل تکنیکال

حرفه ای
انتشار : ۱۴۰۱/۰۱/۲۷
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۱/۲۷
۱۵ دقیقه
۴
۷۲۶
توسط :
عرفان امینی

روند در تحلیل تکنیکال یکی از مباحث مهم می‌باشد که تشخیص درست این روش برای ما جزء اصلی‌ترین عامل‌های سود‌گیری و کسب درآمد از بازارهای‌مالی می‌باشد، ما در بیتفا سعی کردیم به صورت کامل این روش کاربردی را برای شما آموزش بدیم.

 

روند چیست ؟

روند پایه و اصول تمام نکات و روش‌ها در علم تحلیل تکنیکال است، اگر بخواهیم کامل‌تر توضیح بدیم که روند چه تعریفی داره باید بگیم جهت یا سمت و سویی است که بازار در یک بازه زمانی طی کرده است. روند ترکیبی از بالا و پایین هایی است که قیمت را به یک سمت هدایت می‌کند.

یک روند گاها همیشه یک خط نیست بلکه بیشتر شبیه موج هایی است که قیمت تشکیل داده و این موج‌ها حمایت‌ها و مقاومت‌ها را تشکیل می‌دهند.

روند به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود:

 

روند صعودی

زمانی که به یک نمودار نگاه می‌کنیم اگر متوجه بشویم که برآیند حرکت قیمت به سمت افزایش قیمت است و همین طور کف‌ها بالاتر از یکدیگر باشند و سقف‌ها از سقف‌های قبلی بالاتر باشند روند قیمتی یک دارایی صعودی تعریف می‌شود.

روند صعودی

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید یک روند صعودی تشکیل شده است که سقف‌ها و کف های قیمتی بالاتر از یکدیگر در حال تشکیل هستند.

بهترین استراتژی معاملاتی برای معامله‌کردن در روند صعودی باید در زمانی باشد که یک سقف شکسته می‌شود در آن زمان شروع به خرید کنیم و همین‌طور زمانی که قیمت به کف خط روند صعودی رسیده است می‌توانیم خرید کنیم. 

 

روند نزولی

زمانی که به یک نمودار نگاه می‌کنیم اگر متوجه بشویم که برآیند حرکت قیمت به سمت کاهش قیمت است و همین‌طور اگر کف‌ها پایین از یکدیگر باشند و سقف‌ها از سقف های قبلی پایین‌تر قرار گرفته باشند روند قیمتی یک دارایی نزولی تعریف می‌شود.

روند نزولی

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید یک روند نزولی تشکیل شده است که سقف‌ها و کف‌های قیمتی پایین‌تر از یکدیگر در حال تشکیل هستند.

بهترین استراتژی معاملاتی برای معامله‌گری در روند نزولی در بازار های دو‌طرفه زمانی که حمایت مهم یک دارایی شکسته می‌شود بازکردن معامله فروش است و زمانی که قیمت با خط روند نزولی درگیر می‌شود مجددا می‌توانیم یک معامله فروش باز کنیم.

 

روند خنثی ( رنج )

زمانی که به یک نمودار نگاه می‌کنیم اگر متوجه بشیم که برآیند حرکت قیمت به هیچ جهتی نیست و در آخر قیمت نه کاهش یافته و نه افزایش در این حال می‌گوییم بازار رنج است.

روند خنثی

بهترین استراتژی معاملاتی در این حالت به این صورت است که در کف‌ها خرید کنیم و در سقف‌ها بفروشیم و چنانچه در بازار های دوطرفه فعالیت می‌کنیم، می‌توانیم در سقف‌ها معامله فروش و در کف‌ها معامله خرید باز کنیم این روند را تا زمانی می‌توانیم انجام دهیم که قیمت در این ناحیه قرار گرفته باشد که اصطلاحاً به این سبک از معامله‌گری، معامله‌گری بر اساس تریدینگ‌رنج می‌گوییم.

 

یک روند چه زمانی تغییر می‌کند؟

یک روند صعودی تا زمانی پابرجا است که هیچ کفی پایین‌تر از آخرین کف نباشد و زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد روند قیمتی یک دارایی تغییر می‌کند و بازار میتواند وارد روند نزولی و یا رنج شود.

روند

اگر به نمودار بالا نگاه کنید نمودار بیت‌کوین را در تایم فریم روزانه مشاهده میکنید که در زمانی که قیمت خط روند صعودی را شکسته است قیمت شروع به اصلاح قیمتی کرده است و وارد روند نزولی شده است برای اینکه مطمئن بشیم که یک روند شکسته شده است باید به حجم معاملات و میزان ریزش در لحظه شکست دقت کنیم هر چقدر حجم معاملات و میزان قدرت شکست بیشتر باشد احتمال اینکه شکست به صورت کامل انجام شده باشد بیشتر است.

یک روند نزولی تا زمانی پابرجا هست که هیچ کفی بالاتر از آخرین کف نباشد وهمین‌طور هیچ سقفی بالاتر از سقف قبلی نباشد و زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد روند قیمتی یک دارایی به روند صعودی یا رنج تغییر می‌کند.

روند نزولی شرایط

اگر به نمودار بالا نگاه کنید در زمانی که قیمت خط‌روند نزولی را شکسته است قیمت شروع به افزایش قیمت کرده است و وارد روند صعودی شده است، برای اینکه مطمئن بشیم که یک روند شکسته شده است باید به حجم معاملات و میزان ریزش در لحظه شکست دقت کنیم. هر چقدر حجم معاملات و میزان قدرت شکست بیشتر باشد احتمال اینکه شکست به صورت کامل انجام شده باشد بیشتر است.

یک روندرنج side زمانی تغییر می‌کند که سقف این محدوده و یا کف این محدوده شکسته شود و در صورت شکست بازار یک روند جدید(روند صعودی، روند نزولی) پیدا میکند.

تریدینگ رنج

اگر به نمودار بالا نگاه کنید بازار یک تریدینگ رنج تشکیل داده و زمانی که سقف این تریدینگ رنج شکسته می‌شود بازار وارد یک روند صعودی قدرتمند شده است.

 

نکات مهم درباره روندها

 • اگر مدت زیادی است در بازار های مالی فعالیت می‌کنید قطعا کلمه (در جهت روند معامله کنید) را شنیده اید این به این معنا هست که ما یاید همیشه با یک روند دوست باشیم و اگر قیمت علاقمند به روند افزایشی است برای اینکه میزان ریسک پذیری و میزان درصد برد در معامله بیشتر شود باید در جهت روند معامله کنیم.
 • سطوح حمایت و مقاومت یک سد محکمی هستند که میزان قدرت ۸۰ درصدی دارند، زمانی که بازار وارد یک تریدینگ‌رنج میشه سقف‌ها و کف‌ها یک قدرت ۸۰ درصدی دارند و عموماً به راحتی شکسته نمی‌شوند پس باید به راحتی در سقف‌ها وکف‌ها شروع به معامله کنیم.
 • روند‌ها به راحتی تغییر نمی‌کنند این جمله یک واژه مهمی دارد که اگر به درک درست آن برسیم حدود ۸۰ درصد راه را رفته‌ایم و این به معنا هست که بازار علاقه‌مند است که روند خودش رو همواره حفظ کند و هیچ وقت دنبال هیجانی رفتار کردن نیست، پس بهتره که همیشه در جهت یک روند شروع به معامله کردن کنیم و هرگز نگران شکست نباشیم.
 • یک روند زمانی شکسته می‌شود و تغییر می کند که علائمی دیده بشه این علائم به صورت کلی به شرح زیر هستند:
 • افزایش حجم معاملات
 • قدرت (مومنتوم) بالا در جهت خلاف روند (ریزش و صعود پر قدرت در خلاف روند)
 • یک خبر مهم و تاثیر‌گذار که باعث تغییر روند شود.
 • به طور کلی بازار دارای دو حالت تعریف می‌شود، بازار رونددار و بدون روند، بازار رونددار صرفاً به صورت صعودی و نزولی تعریف می‌شود و بازار بدون روند همان بازار رنج (ساید) می‌باشد.

 

رسم درست خطوط روند

برای اینکه بخواهیم یک روند را به صورت درست رسم کنیم و از آن بتوانیم کسب درآمد کنیم باید به چند نکته مهم و کاربردی اشاره کنیم، اولین نکته‌ای که ابتدا نیاز داریم برای رسم خط روند یک ارز باید روند را به درستی تشخیص بدهیم برای مثال بدانیم که روند صعودی است یا نزولی و یا رنج.

بعد از اینکه روند را شناسایی کردیم باید شروع کنیم به رسم خط روند، برای رسم یک خط روند درست حداقل نیاز به دو سقف و یا دو کف داریم به این صورت که دو سقف و یا دو کف را به هم وصل می‌کنیم و آن را ادامه می‌دهیم و زمانی که قیمت به این محدوده نزدیک شد ما شروع به باز کردن معامله می‌کنیم.

اگر به عکس زیر دقت کنید ما یک خط روند صعودی را رسم کردیم که به دو پیوت ماژور وصل شده است و اگر به امتداد این خط نگاه کنید برخورد سوم به این خط برای ما یک معامله خرید ایجاد کرده است.

روند

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل تشخیص روند و رسم درست یک خط روند را به صورت کامل آموزش بدهیم روندها جزء مهم‌ترین و اصلی روش های تحلیل تکنیکال هستند و به عنوان مهم‌ترین نکته باید اشاره کنیم که همیشه باید موافق روند بازار شروع به معامله و تحلیل کنیم در پایان امیدوارم که همواره موفق و پیروز باشید.


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد