جستجو در بیتفا
  • صحبت‌های ویتالیک درمورد متاورس
  • هدف متا برای متاورس
نظرات جدید خالق اتریوم درمورد متاورس!

نظرات جدید خالق اتریوم درمورد متاورس!

متوسط
انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
۳ دقیقه
۵
۱,۳۳۳
توسط :
کسری جان‌زاده

ویتالیک بوترین، از برجسته ترین نام‌ها در صنعت بلاک‌چین و خالق اتریوم پس از مدت‌ها نظر خود را در رابطه با متاورس اعلام کرده است! در نظر ویتالیک بوترین درباره متاورس ذکر شده است که ویتالیک می‌گوید متاورس در هر صورت اتفاق خواهد افتاد، ولی شرکت‌هایی مانند متا (فیسبوک سابق) در اشتباه هستند.

 

صحبت‌های ویتالیک درمورد متاورس

ویتالیک بوترین در برابر مارک زاکربرگ

خالق اتریوم گفت که تلاش‌های شرکت‌های فعلی برای کسب نام و اعتبار در متاورس با شکست مواجه خواهد شد، زیرا «خیلی زود است که بدانیم مردم واقعاً از متاورس چه می‌خواهند!» به گفته ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، تلاش متا برای کسب اعتبار در متاورس با تغییر نام خود تا حد زیادی با شکست مواجه خواهد شد، زیرا هیچ کس نمی‌تواند معنای واقعی این واژه را بیابد.

او در یک تاپیک توییتری در مورد اینکه متاورس آینده چگونه خواهد بود، گفت که پروژه‌های شرکتی که در حال حاضر در حال انجام هستند امیدوارکننده به نظر نمی‌رسند، و او به طور خاص از متا، غول فناوری که مارک زاکربرگ آن را تأسیس و اداره می‌کند، انتقاد کرد.

بوترین در این رشته توییت‌ها گفت: «ما هنوز واقعیت تعریف متاورس را نمی‌دانیم و هنوز خیلی زود است که بدانیم مردم واقعاً از متاورس چه می‌خواهند. بنابراین هر چیزی که فیس‌بوک در حال حاضر ایجاد کند، به احتمال زیاد با شکست مواجه خواهد شد.»

متاورس اغلب به عنوان تکامل اینترنت امروزی توصیف می‌شود که حول جهان‌های سه بعدی و جوامع آنلاین متمرکز می‌گردد که در آن افراد با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی و اشکال واقعیت افزوده تعامل دارند.

بوترین ادامه داد: «متاورس قرار است اتفاق بیفتد. اما من فکر نمی‌کنم هیچ یک از تلاش‌های موجود شرکت‌ها برای ایجاد متاورس به جایی برسد.»

در مورد شکل متاورس در آینده یک دوگانگی وجود دارد که اگر شرکت‌ها یک متاورس به وجود آورند این جهان جدید متمرکز خواهد بود و این با ماهیت اصلی بلاکچین که غیر متمرکز است در تداخل خواهد بود. اخیراً گروهی از شرکت‌های وب 3.0 با هدف ایجاد استانداردهایی برای متاورس گرد هم آمدند و همچنین شرکت‌هایی از جمله مایکروسافت، متا و سونی اتحاد جداگانه‌ای را اعلام کرده‌اند.

Sandbox در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین پروژه‌های متاورس وب 3.0 است که دارای قطعه زمین‌هایی است که تحت عنوان NFT به فروش می‌رسند و Yuga Labs، که Bored Ape Yacht Club را ایجاد کرده است، در مراحل اولیه پروژه بازی متاورسی خود، Otherside است، که اخیراً یک نسخه آزمایشی از آن را به نمایش گذاشته است.

اصطلاح متاورس برای اولین بار در رمان علمی تخیلی «Snow Crash» نوشته نیل استفنسون(Neal Stephenson) در سال 1992 ظاهر شد. این اصطلاح به یک «جهان رایانه‌ای» نسبت داده شده بود که از طریق عینک و هدفون به شخص مورد نظر منتقل می‌شد.

 

هدف متا برای متاورس

متا

پیشنهاد رسمی متا برای متاورس زمانی آغاز شد که این شرکت در ماه اکتبر نام خود را از فیسبوک به متا تغییر داد. این تغییر نام تجاری پس از خرید شرکت Oculus در سال 2014 به قیمت 2 میلیارد دلار اتفاق افتاد، شرکتی که هدست‌های VR را با تاکید بر بازی تولید می‌کرد.

زاکربرگ سال گذشته گفت: «من معتقدم متاورس فصل بعدی اینترنت است. امروزه ما به عنوان یک شرکت رسانه‌ اجتماعی دیده می‌شویم، اما در دی‌ان‌ای خود، شرکتی هستیم که فناوری‌ای را ایجاد می‌کند تا مردم را به هم متصل کند، و متاورس مرز بعدی برای فتح این قله است.»

متا در آخرین گزارش درآمد این شرکت فاش کرد که بخش ویژه متاورس آن، فیسبوک لبز (FRL) در سه ماهه دوم سال 2022 مبلغ قابل توجه 2.81 میلیارد دلار ضرر کرده است. و سال گذشته نیز، این شرکت 10.2 میلیارد دلار در توسعه نرم افزار، فناوری و محتوا برای متاورس خود از دست داده بود.

زاکربرگ گفت: «بدیهی است که این یک تعهد بسیار پرهزینه طی چند سال آینده خواهد بود. اما از آنجایی که متاورس در هر بخش از زندگی ما به مرور اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد... من مطمئن هستم که در آینده خوشحال خواهیم بود که امروز نقش مهمی در ساختن آن ایفا کرده‌ایم.»

 

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

 


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد