جستجو در بیتفا
 • چرا باید سرمایه گذاری کرد؟
 • انواع روش‌های سرمایه گذاری کدام است؟
 • بازار طلا و سکه
 • بازار بورس
 • سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال
 • سرمایه گذاری در املاک
 • هدف از سرمایه گذاری چیست؟
 • مقابله با تورم
 • افزایش ثروت و تنوع جریان درآمدی
 • سود مرکب
 • محرکی برای اقتصاد
 • مدیریت سرمایه در سرمایه گذاری
 • حداقل میزان سرمایه برای سرمایه گذاری چقدر است؟
 • تفاوت ترید و سرمایه گذاری چیست؟
 • تفاوت سرمایه گذاری با پس انداز چیست؟
 • نقدشوندگی در سرمایه گذاری چیست؟
سرمایه گذاری چیست؟ بهترین راه برای فرار از تورم

سرمایه گذاری چیست؟ بهترین راه برای فرار از تورم

مبتدی
انتشار : ۱۴۰۲/۰۹/۰۶
بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۹/۰۶
۱۰ دقیقه
۱۹
۲۴۸
توسط :
پاتریک شاه‌نظری

با افزایش تورم و بی ارزش شدن پول، جامعه به فکر خرید دارایی‌هایی می‌افتد که می‌تواند ارزش خود را حفظ کند. سرمایه گذاری یکی از بهترین روش‌ها برای فرار از تورم و حفظ ارزش سرمایه است. این فرایند سال‌هاست انجام می‌شود و یکی از بهترین کارها برای افزایش ثروت است. اما سرمایه گذاری چیست؟ انواع روش‌های سرمایه گذاری کدام است؟

در ادامه این مقاله از سایت بیتفا، به صورت جامع به آموزش سرمایه گذاری خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

 

چرا باید سرمایه گذاری کرد؟

سرمایه گذاری فرایندی است که از صدها سال پیش وجود دارد و یک اصل جدایی ناپذیر از اقتصاد است. در سرمایه گذاری ما به دنبال این هستیم تا با خرید دارایی‌هایی که ممکن است در آینده با ارزش‌تر شوند، سرمایه خود را رشد دهیم. سرمایه گذاری بهترین راه برای فرار از تورم است؛ اگر قصد ندارید سرمایه شما توسط تورم نابود شود، باید در دارایی‌های درست سرمایه گذاری کنید.

سرمایه گذاری برای رشد ثروت، حفظ سرمایه در برابر تورم و ایجاد درآمد اضافی انجام می‌شود. این کار به تنوع منابع درآمدی و دستیابی به اهداف مالی بیشتر کمک می‌کند. در عین حال فرایند سرمایه گذاری درست، به رشد کل سیستم اقتصادی نیز کمک می‌کند.

سرمایه گذاری چیست

با این حال، آگاهی از خطرات موجود و تصمیم گیری آگاهانه مهم است. سرمایه گذاری در کنار جذابیت‌های خود، ریسک از بین رفتن سرمایه نیز دارد. در این مقاله قصد داریم آگاهی کافی برای سرمایه گذاری را ایجاد کنیم تا بتوانید با دیدگاه بهتر سرمایه گذاری‌های خود را انجام دهید. اما انواع سرمایه گذاری کدام است؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

انواع روش‌های سرمایه گذاری کدام است؟

دارایی‌های متنوعی در دنیا وجود دارد که می‌توانیم با خرید هر کدام، در آن سرمایه گذاری کنیم. انواع روش‌های سرمایه گذاری متنوع است و ما می‌توانیم در بازارهای مختلفی سرمایه گذاری کنیم. با شناخت بازارهای مختلف، می‌توانید تصمیم‌گیری‌های بهتری داشته باشید؛ در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت.

 

بازار طلا و سکه

سرمایه گذاری در طلا

طلا به عنوان یک سرمایه گذاری ریسک گریز معروف است. یعنی در شرایط جنگ، بیماری یا در مواقعی که اقتصاد دنیا رو به چالش است، سرمایه گذاران برای کاهش ریسک خود، طلا می‌خرند. طلا کاربردی است و کمیاب، در نتیجه تقاضا بالا و عرضه پایینی دارد و در بلندمدت یک دارایی روبه رشد به حساب می‌آید.

سرمایه گذاری در طلا انواع مختلفی از جمله خرید طلا آب شده، خرید شمش یا خرید سکه  دارد. اگر به دنبال یک سرمایه گذاری کم‌ریسک هستید یا تحلیل از چالش‌های اقتصادی دارید، سرمایه گذاری در طلا انتخاب شماست.

 

بازار بورس

هر کشوری بازار بورس یا سهام خود را دارد؛ در این بازار سهام شرکت‌ها و سازمان‌ها خرید و فروش می‌شود. این نوع بازار محرک قوی برای اقتصاد هر کشوری است؛ کشورهایی با اقتصاد قوی، بازار بورس جذابی نیز دارند. برای فعالیت در بورس، باید داده‌ها آماری و گزارشات شرکت‌های مختلف را بررسی کنید و در شرکتی که شرایط بهتری دارد سرمایه گذاری کنید.

سرمایه گذاری در بازار سهام یا سرمایه گذاری در یک شرکت، به معنا خرید بخشی از آن شرکت است. اگر یک شرکت عملکرد خوبی ثبت کند، قیمت سهام آن نیز رشد خواهد کرد و سرمایه گذاران آن سود خواهند کرد. در مقابل با عملکرد ضعیف، ارزش سهام نیز ریزش خواهد کرد و سرمایه گذاران متضرر خواهند شد. پس در هنگام خرید سهام یک شرکت باید بر روی آینده آن اطمینان داشته باشید. چون خرید سهام به معنا نوعی شراکت با آن شرکت است.

سرمایه گذاری در بازار سهام بر خلاف بازار طلا، یک سرمایه گذاری ریسک گریز نیست. سهام برای رشد به عملکرد مثبت شرکت نیاز دارند. شرکت‌ها نیز برای داشتن عملکرد خوب به رونق اقتصادی نیاز دارند. پس این روش یک نوع سرمایه گذاری ریسک گریز است.

 

سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال یکی از جذاب‌ترین برآیندها را در دهه گذشته ثبت کرد. رشدهای چند صد درصدی در بازار ارزهای دیجیتال، اخباری است که بارها از این بازار منتشر شده است. اما از طرفی ریزش‌های سنگین نیز یکی از بخش‌های جدایی ناپذیر این بازار است. بازار ارزهای دیجیتال یک بازار سرمایه گذاری نوپا، پر پتانسیل اما بشدت پر ریسک است.

ما در مجموعه بیتفا به عنوان یک پایگاه آموزشی ارزهای دیجیتال، در تلاشیم تا فرصت‌های موجود در این بازار را به کاربران خود آموزش دهیم. اگر قصد ورود به این بازار جذاب و کسب درآمد از آن را دارید، همین الان به صورت رایگان در آکادمی بیتفا ثبت نام کنید.

بازار ارزهای دیجیتال نیز مانند بازار سهام، یک بازار ریسک گریز است. ارزهایی معتبر مانند بیت کوین یا اتریوم، در چرخه‌های انبساطی اقتصاد، رشدهای بسیار بالایی از خود ثبت کردند.

 

سرمایه گذاری در املاک

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات شامل خرید ملک برای ایجاد درآمد یا افزایش سرمایه است. املاک نیز مانند طلا کاربرد (تقاضا) بالا و عرضه محدود دارد. این موضوع باعث می‌شود، با گذشت زمان و افزایش جمعیت، همواره شاهد روند رشد ارزش باشیم.

سرمایه گذاری در املاک مزایا مختلفی از جمله دوری از مشکلات و محدودیت‌های مالیاتی، تقاضا ثابت و امکان درآمدزایی از اجاره دارد. با این حال، نیاز به سرمایه، مدیریت و درک قابل توجهی از بازار املاک و مستغلات دارد و خطراتی مانند نوسانات بازار و هزینه‌های نگهداری ملک را به همراه دارد.

 

هدف از سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری یکی از نیازها و پایه‎‌های اقتصاد است. با افزایش چالش‌های مالی و تورم و البته افزایش آگاهی جامعه، امروزه بخش زیادی از افراد به دنبال سرمایه گذاری هستند. اما هدف از سرمایه گذاری چیست؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

مقابله با تورم

ارزهای فیات به دلیل ماهیت نامحدود بودن عرضه، تورم دارد و در طول تاریخ ارزش خود را از دست می‌دهند. برای مقابله با تورم باید سرمایه خود را در دارایی‌هایی که ارز خود را حفظ می‌کنند و حتی افزایش می‌دهند قرار دهیم. فرایند انتقال سرمایه به دارایی‌های با ارزش را سرمایه گذاری می‌نامیم. این یکی از بهترین کارها برای فرار از تورم است و از طرفی یکی از اصلی‌ترین اهداف سرمایه گذاری است.

 

افزایش ثروت و تنوع جریان درآمدی

درآمد از طریق شغل فرایندی الزامی است؛ اما برای افزایش ثروت در کنار شغل خود باید به فکر سرمایه‌گذاری‌های درست باشیم. با سرمایه گذاری در دارایی‌هایی با پتانسیل رشد بالا، امکان افزایش سرمایه با سرعت بسیار بالاتری برای ما فراهم می‌شود. یکی از اهداف تمامی انواع روش‌های سرمایه گذاری، افزایش ثروت است.

اگر به دنبال افزایش دارایی خود هستید، یکی از بهترین و البته ضروری‌ترین کارها سرمایه گذاری است. از طرفی دیگر سرمایه گذاری در حوزه‌های مختلف باعث می‌شود در جریان درآمدی تنوع ایجاد شود. این موضوع در کنار افزایش فرصت درآمدی، ریسک سرمایه را نیز پایین‌تر می‌آورد. در بخش مدیریت سرمایه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

سود مرکب

سرمایه گذاری یک فرایند افزایش سرمایه است که می‌تواند به صورت مرکب انجام شود. برای مثال فرض کنید سرمایه شما 100 دلار و با یک سرمایه گذاری درست ماهیانه 10 درصد سود کسب کنید. ماه اول سرمایه شما از 100 دلار به 110 دلار می‌رسد و 10 دلار سود می‌کنید اما ماه بعدی سرمایه شما با 10 درصد رشد از 110 دلار به 121 دلار خواهد رسید و درآمد شما 11 دلار خواهد بود.

این فرایند سود مرکب نام دارد و در طول زمان روند درآمد زایی را افزایش می‌دهد. یکی از جذاب‌ترین ماهیت‌های سرمایه گذاری، کسب سود مرکب است. سود مرکب فرایندی مبتنی بر زمان است؛ در نتیجه هر چقدر زودتر سرمایه گذاری خود را شروع کنید، در آینده برآیند بهتری خواهید داشت. در آکادمی بیتفا ما در تلاش هستیم تا روند آموزشی شما را آسان‌تر کنیم.

 

محرکی برای اقتصاد

یکی دیگر از اهداف سرمایه گذاری، بهبود روند و جریان اقتصادی است. سرمایه گذاری محرکی برای اقتصاد است؛ به این منظور که هرچقدر جامعه فعالیت سرمایه گذاری بهینه‌تر و بیشتری ایجاد کند، اقتصاد پویا‌تر خواهد بود. سرمایه گذاری درست، از رکود اقتصادی جلوگیری می‌کند و سیستم اقتصادی را بهبود می‌بخشد.

یک جامعه برای داشتن اقتصاد پویا موظف به انجام سرمایه گذاری‌های بهینه است. در کشورهایی که اقتصاد پیشرفته وجود دارد، جامعه به صورت مستمر در حال سرمایه گذاری در شرکت‌های پرپتانسیل و دارایی‌های با ارزش است.

 

مدیریت سرمایه در سرمایه گذاری

مدیریت سرمایه

به یاد داشته باشید، سرمایه گذاری مستلزم ریسک است و گرفتن تصمیمات آگاهانه ضروری است. مدیریت سرمایه درست ریسک سرمایه گذاری را کاهش می‌دهد. مدیریت سرمایه در سرمایه گذاری یعنی در هر بازار مالی، بخشی از سرمایه را وارد کنیم که سازگار با میزان ریسک آن بازار است. این کار به ما هشدار می‌دهد تا در بازارهایی با ریسک بالا سرمایه کمتری وارد کنیم و یک شرایط اصولی برای سرمایه خود ایجاد کنیم. فرایند مدیریت سرمایه به شرح زیر انجام می‌شود :

 •       تخصیص دارایی : توزیع سرمایه گذاری بین انواع روش‌های سرمایه گذاری برای متعادل کردن ریسک بر اساس اهداف فردی و تحمل ریسک.
 •       مدیریت ریسک : شناسایی و مدیریت ریسک های مرتبط با سرمایه گذاری‌ها.
 •       بودجه بندی و پس انداز : تخصیص وجوه برای سرمایه گذاری، در عین حصول اطمینان از نقدینگی کافی؛ نقدینگی نقش اساسی در سرمایه گذاری دارد.
 •       تعیین اهداف : بخشی از فرایند مدیریت سرمایه مشخص کردن اهداف است. در این فرایند اهداف مالی و زمانی خود نسبت به سرمایه گذاری را تعیین می‌کنیم.

هدف اصلی مدیریت سرمایه، بهینه سازی بازده، به حداقل رساندن ریسک‌ها و دستیابی به اهداف مالی بهتر است.

 

حداقل میزان سرمایه برای سرمایه گذاری چقدر است؟

دیدگاه اشتباهی در ذهن برخی کاربران وجود دارد که سرمایه گذاری صرفاً با سرمایه بالا باید انجام شود. شاید با پول کم ورود به برخی بازارها مانند املاک ممکن نباشد؛ اما سرمایه گذاری با هر میزان سرمایه‌ای امکان پذیر است. حتی سرمایه گذاری با 10 میلیون تومان نیز در بازارهایی مانند سهام، ارزهای دیجیتال و حتی طلا (ربع سکه) امکان پذیر است.

سرمایه بالا می‌تواند مدیریت ریسک سرمایه گذار را آسان‌تر کند و بازارها و فرصت‌های بیشتری را در اختیار او قرار دهد. اما در سرمایه گذاری هدف افزایش درآمد است و هر فردی با هر میزان سرمایه می‌تواند در این راستا تلاش کند. سرمایه گذاری با پول کم تا حدودی ریسک عدم موفقیت بالاتری دارد اما امکان پذیر است.

 

تفاوت ترید و سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت ترید و سرمایه گذاری چیست

ترید کردن یک رویکرد کوتاه مدت است که بر سودهای سریع و ناشی از نوسانات بازار تمرکز دارد. در معامله‌گری اغلب از تحلیل تکنیکال استفاده میشود. از سوی دیگر، سرمایه گذاری بلندمدت است و با هدف ایجاد ثروت در طول مدت زمان بیشتر و حتی سال‌ها تمرکز دارد. سرمایه گذاری بیشتر بر روی تحلیل بنیادی تکیه دارد. ترید به دلیل نوسانات بازار، ریسک بالاتری به همراه دارد، در حالی که سرمایه گذاری معمولاً شامل ریسک کمتر اما با تمرکز بر رشد بلندمدت است.

 

معامله‌گری

سرمایه گذاری

چشم انداز زمانی

کوتاه مدت (چند دقیقه تا نهایت چند روز)

بلندمدت (معمولاً حتی چندین سال)

رویکرد

استفاده از نوسانات قیمتی

خرید و نگهداری دارایی‌های با ارزش

اهداف

کسب سود کوتاه مدت از نوسان قیمت

رشد ثروت و افزایش ارزش یک دارایی در طول زمان

میزان ریسک

ریسک نسبتاً بالاتر

ریسک نسبتاً پایین‌تر

نوع تحلیل و بررسی

بیشتر تحلیل تکنیکال

بیشتر تحلیل فاندامنتال

 

تفاوت سرمایه گذاری با پس انداز چیست؟

پس انداز (Saving) شامل کنار گذاشتن پول برای نیازهای کوتاه مدت یا شرایط اضطراری است. این کار ارائه ریسک کم، دسترسی آسان و بازدهی ثابت و متوسط ​​دارد. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاری با هدف رشد بلندمدت ثروت انجام می‌شود، که ریسک‌های بالاتری را به همراه دارد. اما در سرمایه گذاری پتانسیل بازدهی بالاتری شاهد هستیم، که اغلب به اندازه پس‌انداز به آسانی در دسترس نیست.

 

پس انداز

سرمایه گذاری

بازدهی و ریسک

بازدهی ثابت ریسک پایین

امکان بازدهی بالا ریسک بالا

چشم انداز زمانی

معمولاً میان مدت

بلندمدت (معمولاً حتی چندین سال)

نقدشوندگی

نقدشوندگی بالا

گاهی نقدشوندگی پایین (مانند املاک یا اوراق بلندمدت)

تاثیر تورم بر آن

معمولاً توان مقابله را ندارد

توان مقابله را دارد

اهداف

رفع نیازهای کوتاه مدت

خرید و نگهداری دارایی‌های با ارزش

 

نقدشوندگی در سرمایه گذاری چیست؟

نقدینگی تابعی از میزان نقدینگی موجود برای یک دارایی است. نقدشوندگی در سرمایه گذاری به این موضوع اشاره دارد که چگونه یک دارایی می‌تواند به سرعت و به آسانی به پول نقد تبدیل شود. این باید در شرایطی باشد که تاثیر قابل توجهی بر قیمت آن در بازار ایجاد نکند.

دارایی‌های با نقدشوندگی بالا، مانند سهام بزرگ یا ارزهای دیجیتال مطرح، می‌توانند به سرعت با کمترین تاثیر قیمت فروخته شوند. دارایی های غیر نقد شونده مانند املاک و مستغلات ممکن است برای فروش بیشتر طول بکشد. حتی ممکن است برای جذب خریداران نیاز به کاهش قیمت باشد. نقدینگی برای سرمایه گذارانی که نیاز به دسترسی سریع به منابع مالی دارند، بسیار مهم است.

بازارهایی که نقدشوندگی پایینی دارند، اصلاً مناسب سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت نیستند. نقدشوندگی پایین ریسک سرمایه گذاری را بالاتر می‌برد و یکی از معیارهای مهم در مدیریت سرمایه در سرمایه گذاری است.


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۲/۰۹/۲۱ ۰۹:۲۴
آرش نمیرانیان
عالیییییییی
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
ممنون از نظرتون
۱۴۰۲/۰۹/۱۸ ۰۸:۴۴
معصومه حیدرزاده
سلام توضیحاتتون کامل بود تشکر
پاسخ

 
تیم پشتیبانی
سلام ممنون از نظرتون
۱۴۰۲/۰۹/۰۶ ۲۳:۰۰
رضا عابدی
خیلی جامع و کابردی دمتون گرم بیتفا کلاب😘🥰
پاسخ