جستجو در بیتفا
  • بلاکچین چگونه کار می‌کند؟
  • اولین آجر ساختمان بلاکچین چگونه بنا می‌شود؟
  • بلاک جنسیس در بلاکچین بیت کوین
  • بلاک دوم 6 روز پس از بلاک جنسیس ایجاد شد
  • 50 واحد BTC، پاداش استخراج جنسیس بلاک
  • پیام مخفی ساتوشی ناکاموتی در بلاک جنسیس
  • بلاک جنسیس در بلاکچین اتریوم
  • جمع‌بندی
بلاک جنسیس (Genesis block) چیست؟

بلاک جنسیس (Genesis block) چیست؟

متوسط
انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
۶ دقیقه
۱۱
۶۰۶
توسط :
پاتریک شاه‌نظری

یکی از فناوری‌هایی که امروزه بیشترین محبوبیت را بدست آورده و نسل جوان را به سمت خود جذب کرده است، فناوری بلاکچین است. بلاکچین برای اولین بار توسط بیت کوین و خالق آن، ساتوشی ناکاموتو محبوبیت کسب کرد و به جامعه معرفی شد. بلاکچین‌ها زنجیره‌ای از بلاک‌ها هستند که این بلاک‌ها پس از یکدیگر و با ترتیب خاصی ایجاد می‌شوند. اما بلاکچین نیز مانند هر چیز دیگری در دنیا، یک شروع دارد. فعالیت این زنجیره، با ایجاد یک بلاک شروع می‌شود که به آن بلاک، بلاک جنسیس (Genesis block) گفته می‌شود.

بلاک جنسیس

با بیتفا همراه باشید تا در ادامه این مقاله با بلاک جنسیس بیشتر آشنا شوید و اطلاعات جذابی در رابطه با نحوه شروع فعالیت بیت کوین کسب کنید.

 

بلاکچین چگونه کار می‌کند؟

قبل از آن که با بلاک اولیه یا همان بلاک جنسیس آشنا شویم، بهتر است ابتدا با نحوه کار بلاکچین کمی آشنا شویم. بلاکچین از دو واژه بلاک و چین (به معنای زنجیره) تشکیل شده است و در واقع هر بلاکچین، از زنجیره‌ای  از بلاک‌ها ایجاد شده است. هر بلاک، علاوه بر آن که داده‌های تعدادی از تراکنش‌ها را در خود ذخیره می‌کند، هش بلاک قبلی خود (هش هر بلاک، هویت آن بلاک است) را نیز ذخیره می‌کند که این کار باعث می‌شود تا علاوه بر ترتیب داشتن بلاک ها در بلاکچین، امکان تغییر محتوای یک بلاک تغریباً غیرممکن شود؛ چون با ایجاد هر تغییری در یک بلاک، هش آن بلاک نیز تغییر می‌کند و باعث می‌شود تا بلاک بعدی، دیگر آن بلاک را نشناسد.

در مقاله نحوه کار بلاکچین کامل با نحوه کار بلاکچین آشنا شدیم (پیشنهاد می‌کنم حتماً این مقاله را مطالعه کنید)

 

اولین آجر ساختمان بلاکچین چگونه بنا می‌شود؟

اگر بلاکچین را به یک ساختمان تشبیه کنیم، بلاک‌ها، آجرهای آن ساختمان هستند. فعالیت هر بلاکچینی با ایجاد اولین بلاک شروع می‌شود. اولین بلاک یک بلاکچین ، بلاک جنسیس آن بلاکچین ‌نامیده می‌شود. واژه جنسیس (Genesis) به معنای آفرینش است. بلاک جنسیس، بلاک -0- نیز نامیده می‌شود و این بلاک، هیچ بلاکی قبل از خود ندارد تا هش بلاک قبلی خود را ذخیره کند. این بلاک از این نظر نیز با بقیه بلاک‌ها متفاوت است. پس در نتیجه نحوه ایجاد بلاک جنسیس یا همان بلاک -0- نیز به دلیل نداشتن هش بلاک قبلی (نبودن بلاک، قبل از بلاک جنسیس) با بقیه بلاک‌ها متفاوت است و به صورت کدنویسی سخت (HardCode) ایجاد می‌شود.

 

کدنویسی سخت

 

بلاک جنسیس در بلاکچین بیت کوین

بلاک -0- یا همان بلاک جنسیس در بلاکچین بیت کوین، در تاریخ 3 ژانویه سال 2009 (14 دی سال 1387) توسط خالق آن، ساتوشی ناکاموتو به روش کدنویسی سخت استخراج شد و 50 واحد بیت کوین نیز پاداش استخراج این بلاک بود.  بلاک جنسیس از نظر ساختار هش نیز با دیگر بلاک‌ها تفاوت دارد و بر خلاف دیگر بلاک‌ها، این بلاک در ابتدا هش خود 10 واحد عدد صفر دارد. کد هش بلاک جنسیس :

000000000019d6689c085ae165831e934ff763ae46a2a6c172b3f1b60a8ce26f

هویت خالق بیت کوین تا به امروز به صورت یک معما باقی مانده است و تا به حال هویت این فرد (یا افراد) شناسایی نشده است. اما این تنها معما بیت کوین نیست و در ادامه به معماهای بلاک جنسیس خواهیم پرداخت.

 

بلاک دوم 6 روز پس از بلاک جنسیس ایجاد شد

از آن جایی که اولین بلاک (بلاک جنسیس) بلاک -0- نامیده می‌شود، بلاک دوم، بلاک1 نامیده می‌شود.

بلاک1، شش روز بعد از بلاک جنسیس و در تاریخ 9 ژانویه سال 2009 استخراج شد، در حالی که در بلاکچین بیت کوین، بلاک‌ها معمولاً با اختلاف زمانی 10 دقیقه‌ای استخراج می‌شوند. به عقیده بعضی از افراد، ساتوشی ناکاموتو این اختلاف زمانی 6 روزه را به روایت آفرینش جهان در انجیل تشبیه کرده است.

 

50 واحد BTC، پاداش استخراج جنسیس بلاک

ساتوشی ناکاموتو با استخراج اولین بلاک (جنسیس بلاک) 50 واحد بیت کوین پاداش گرفت (البته این موضوع عجیب نیست و از زمان شروع فعالیت بیت کوین تا اولین هاوینگ، پاداش استخراج هر بلاک، 50 واحد بیت کوین بوده است). آدرسی که پاداش اولین بلاک به آن واریز شد:

1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa

بخش عجیب این موضوع درآن است که این پاداش قابل برداشت نیست. اما آیا این قابل برداشت نبودن، یک اشتباه از طرف ساتوشی ناکاموتو بوده یا این کار نیز مانند دیگر کارهای او هدف‌دار صورت گرفته است؟

هش تراکنش پاداش استخراج جنسیس بلاک:

4a5e1e4baab89f3a32518a88c31bc87f618f76673e2cc77ab2127b7afdeda33b

 

پیام مخفی ساتوشی ناکاموتی در بلاک جنسیس

یکی دیگر از نکات جالب بلاک جنسیس، پیامی است که ساتوشی ناکاموتو در داده‌های آن قرار داده است. این پیام سرتیتر نشریه معروف تایمز در تاریخ 3 ژانویه سال 2009 (روزی که بلاک جنسیس استخراج شد) بوده که این سرتیتر در رابطه با شکست خوردن دولت بریتانیا در ایجاد تحرکات اقتصادی پس از بحران مالی سال‌های 2007-2008 است.

پیام مخفی ساتوشی ناکاموتی در بلاک جنسیس

بخشی از جامعه بیت کوین، این پیام را به منظور اشاره ساتوشی به تفاوت و برتری بیت کوین نسبت به سیستم‌های بانکی سنتی می‌دانند (اصلی‌ترین هدف ساتوشی از ایجاد بیت کوین، ساختن یک سیستم مالی بهتر نسبت به سیستم متمرکز بانک‌ها بوده است)؛ در حالی که بخشی دیگری از آن‌ها بر این باورند که هدف ساتوشی از این کار، این بوده است تا ثابت کند بلاک جنسیس، پیش از این تاریخ استخراج نشده است.

 

بلاک جنسیس در بلاکچین اتریوم

در این مقاله بیشتر در مورد بلاک جنسیس در بلاکچین بیت کوین صحبت کردیم، در حالی که بلاک جنسیس به بلاکچین بیت کوین محدود نمی‌شود. در تمام بلاکچین‌ها، به اولین بلاک، بلاک جنسیس گفته می‌شود و فعالیت همه بلاکچین‌ها، با ایجاد بلاک جنسیس شروع می‌شود.

بلاک جنسیس بر روی شبکه اصلی بلاکچین اتریوم در تاریخ 30 جولای سال 2015 (8 مرداد سال 1394) ایجاد شد و پس از آن فعالیت بلاکچین محبوب اتریوم شروع شد تا نسل جدیدی از بلاکچین‌ها را به بازار رمزارزها معرفی کند.

 

جمع‌بندی

بلاکچین‌ها زنجیره‌ای از بلاک‌ها هستند و این بلاک‌ها پس از یک دیگر و با یک ترتیب مشخص، ایجاد می‌شوند. به اولین بلاکی که در یک بلاکچین ایجاد می‌شود، بلاک جنسیس یا بلاک -0- آن بلاکچین گفته می‌شود و بعد از ایجاد این بلاک، فعالیت بلاکچین شروع می‌شود. بلاک جنسیس در بلاکچین بیت کوین پر از اتفاقات جذاب بوده است. به نظر شما این اتفاقات به صورت تصادفی رخ داده‌ است یا ساتوشی برای هر کدام از آن‌ها هدفی داشته است؟


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد