جستجو در بیتفا
 • ساتوشی ناکاموتو کجاست؟
 • چه افرادی می‌توانند ساتوشی ناکاموتو باشند؟
 • سایت bitcoin.org
 • پیام مخفی ساتوشی در جنسیس بلاکِ بیت‌کوین
 • جمع‌بندی
ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کیست؟

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کیست؟

مبتدی
انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
بروزرسانی : ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
۶ دقیقه
۳
۱,۲۰۱
توسط :
میلاد محمدی

یکی از مهیج‌ترین و تکراری‌ترین سوالات در حوزه رمز ارزها، این است که ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کیست؟

در این مقاله، به دنبال پاسخ این سوال خواهیم بود!

شاید یکی از مسائل جذاب پیرامون بیت‌کوین، هویت فرد یا گروه طراح آن می‌باشد. از سال 2008 که بیت کوین متولد شد تا الان، پیدا کردن هویت این ایده پرداز یکی از کنجکاوی‌های جامعه کریپتو بوده است. ساتوشی ناکاموتو علاوه بر معرفی رمزارز بیت کوین به دنیا، موجب روی زبان افتادن یک تکنولوژی جذاب به نام بلاکچین (Blockchain) نیز شد.

در سال‌های 2007 - 2008، دنیا درگیر یک بحران اقتصادی بود که دلیل عمده آن متمرکز بودن سیستم‌های بانکی و کنترل بیش از حد آنها بر پول‌های مردم بود. به همین دلیل، فرد، گروه و یا حتی سازمانی با نام Satoshi Nakamoto به این فکر افتاد که برای رفع این مشکلات راهکاری را ارائه دهد. در همین سال بود که ایده بیت کوین مطرح شد و با انتشار یک وایت پیپر در سایت metzdowd.com، تمامی مواردی که لازم بود را نوشت؛ مسایلی مانند مشکلات ارزهای فیات، راهکارهای حل این مشکلات توسط بیت کوین، نحوه کار شبکه بیت کوین و موارد دیگر.

چیزی که خیلی از افراد فعال در حوزه‌های کامپیوتر، اقتصاد و رمزنگاری را متعجب کرد، دقت و میزان جزئیاتی بود که در نوشتار وایت پیپر بیت کوین وجود داشت. می‌توان گفت که نویسنده یا نویسنده‌های این وایت پیپر، یکی از توسعه دهندگان و کدنویسان بیت کوین بوده‌اند! بنابراین پیدا کردن هویت واقعی این فرد یا گروه که تعداد حدودی 1 میلیون عدد بیت کوین به اضافه بلاک جنسیس در اختیارش است، موضوع خیلی مهمی است.

 

ساتوشی ناکاموتو کجاست؟

ایده پرداز بیت کوین، تا سال 2011 با جامعه بیت کوین ارتباط داشت، اما در سال 2011 یک ایمیل از طرف ساتوشی به یکی از برنامه نویسان فرستاده شد با متن زیر:

من کارهای دیگری دارم  وبه دنبال آن خواهم رفت. در حال حاضر بیت‌کوین توسط افراد لایقی در حال توسعه می‌باشد.

 

ایمیل ساتوشی

و پس از آن دیگر هیچ خبری از خالق این ایده بی‌نظیر (Bitcoin) نشد.

 

چه افرادی می‌توانند ساتوشی ناکاموتو باشند؟

در این سال‌ها، همزمان با رشد چشمگیر بیت‌کوین و فراگیر شدن آن در بخش‌های مختلف زندگی روزمره، خیلی از افراد مانند برنامه نویسان و یا متخصصان کامپیوتر و رمزنگاری، این ادعا را داشته‌اند که ساتوشی ناکاموتو هستند. اگرچه این افراد قادر به جلب توجه بسیاری در مقاطع مختلف زمانی شده بودند، اما بعد از مدتی نتوانستند اثبات کنند که واقعا ساتوشی ناکاموتو می‌باشند و به نظر می‌رسد که بیشتر دنبال کسب شهرت و سوء‌استفاده از اسم ساتوشی بوده‌اند. در یک مقطع زمانی، افرادی بر این عقیده بودند که ساتوشی یک زن است! و این موضوع برای بار اول توسط خانم کارولین مالونی که یکی از اعضای کنگره آمریکا بود، مطرح شد که توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

از افراد مشهوری که در این سال‌ها این ادعا را داشته‌اند که ساتوشی هستند، می‌توان به افراد زیر اشاره کرد:

 • یکی از این افراد، رونالد کوا ماریا بوده که چندین بار در وبسایت ws  خودش را به عنوان ساتوشی ناکاموتو و خالق بیت کوین، معرفی کرد. اما این شخص یکی از خلافکارهای هاوایی بوده که متهم به سرقت میلیون‌ها دلار می‌باشد.

 

 • Vili Lehdonvirta که یک پروفسور در حوزه برنامه نویسی بازی‌های ویدیویی و همچنین ارزهای مجازی در موسسه فناوری اطلاعات Helsinki بود. برای مدتی توجهات زیادی را به خودش جذب کرد اما خودش این موضوع را رد کرد و گفت: “برای خلق بیت کوین باید یک متخصص در زمینه رمزنگاری (cryptography) باشی؛ تعداد کمی از افراد با این تخصص وجود دارند و من قطعا یکی از آنها نیستم.”

 

 • Shinichi Mochizuki که یک ریاضی دان ژاپنی بود، برای اولین بار در سال 2013 توسط یک جامعه شناس به نام Ted Nelson، به عنوان ساتوشی ناکاموتو احتمالی معرفی شد که البته خود Mochizuki در همان سال این ادعا را رد کرد.

 

 • یک مقاله منتشر شده در Newsweek در سال 2014، فردی به نام Dorian Nakamoto را به عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی کرد که یک مهندس ژاپنی بود و برای ارتش آمریکا نیز کار کرده بود. این ادعا بعد از مدتی توسط خود Nakamoto در مصاحبه‌ای با The Associated Press به صورت کامل رد شد و حتی اعلام کرد که قبل از این ادعا هرگز چیزی در مورد بیت کوین نشنیده بود.

 

 • شاید بیشترین توجه برای شناسایی هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو، متوجه Nick Szabo بوده است. کسی که از هواداران سرسخت پول غیر متمرکز بوده و در سال 1998 ارز دیجیتال BitGold را توسعه داد. افراد زیادی مانند Skye Grey این موضوع را مطرح کردند که البته Szabo همیشه ساتوشی بودن را انکار می‌کرد.

 

 • Craig Wright یک دانشمند کامپیوتر استرالیایی، هم بعضی نویسندگان و خودش این ادعا را دارند که ساتوشی ناکاموتو کسی نیست جز Wright. در سال 2016 بود که کریگ به طور عمومی اعلام کرد بیت‌کوین ایده او بوده و خالق آن است. اگرچه خیلی از منابع معتبر مانند Cointelegraph در مقاله‌هایی این ادعا را رد کرده‌اند، اما خود Wright هنوز بر این ادعا اصرار دارد.

 

 • این روزها، همه ثروتمندترین فرد جهان را می‌شناسند؛ Elon Musk. کسی که در یکی دو سال اخیر حضور پر رنگی در حوزه رمزارزها داشته است و گاهی حتی با یک توییت و یک جمله بر بازار و قیمت‌ها تاثیر گذاشته است. در یک پست که در سال 2017 در Hacker Noon و توسط Sahil Gupta منتشر شد، ادعا شد که ایلان ماسک با توجه به تجربه‌اش در کارهای کامپیوتری و نوآوری‌های همیشگی‌اش، می‌تواند هویت واقعی خالق بیت کوین باشد. این ادعا سریعا توسط ایلان ماسک رد شد و منکر این قضیه شد که ساتوشی ناکاموتو است.

با تمام این اوصاف شخصیتی به نام جان مکافی، خالق آنتی ویروس مکافی و یکی از افراد معروف حوزه رمزارزها، ادعا می‌کند که ساتوشی ناکاموتو را می‌شناسد. او می‌گوید که خالق بیت کوین، نه یک شخص بلکه یک گروه است و یک روز معرفی‌شان می‌کند و دست تمام افرادی که ادعا می‌کنند ساتوشی ناکاموتو هستند را رو می‌کند!

 

سایت bitcoin.org

سایت bitcoin.org‌خیلی‌ها ادعا کرده‌اند که این سایت متعلق به ساتوشی ناکاموتو می‌باشد و ظاهرا عده‌ای بررسی کرده‌اند که دامین سایت bitcoin.org متعلق به خود ساتوشی است که از طریق یک سایت ژاپنی به ثبت رسیده و چندماه بعد به فنلاند منتقل شده است؛ که همین موضوع به چند پیش بینی در مورد ملیت ساتوشی منجر شده است.

 

پیام مخفی ساتوشی در جنسیس بلاکِ بیت‌کوین

پیام مخفی ساتوشی در جنسیس بلاک بیت کوین

ساتوشی در اولین بلاک بلاکچین بیت کوین که این بلاک به بلاک جنسیس (Genesis Block) معروف است، پیامی به صورت زیر نوشته شده است:

sknab roftuoliab dnoces fo knirb no rollecnahC ۹۰۰۲/naJ/۳۰ semiT ehT

که متن معکوس تیتر مجله Times در روز ۳ ژانویه سال ۲۰۰۹ به شرح زیر است:

روزنامه The Times: صدراعظم در آستانه اهدای دومین کمک مالی به بانک‌هاست.

که این خبر، اشاره به بحران مالی جهانی داشت که بانک‌ها از ارکان اصلی به وجود آمدن این بحران بودند. این موضوع نشان دهنده آینده‌نگری و درک خالق بیت کوین از معایب سیستم‌های مالی می‌باشد.

 

جمع‌بندی

یکی از موضوع‌های مهم در مورد بیت کوین و شاید هیجان انگیزترین آن، فاش شدن هویت واقعی خالق آن است. تنها چیزی که می‌دانیم، اسمش است؛ ساتوشی ناکاموتو! حتی نمیدانیم صاحب این اسم، مرد یا زن است؟ یا حتی فرد است یک گروه؟ در طول این سال‌ها، هر زمان که کسی ادعا کرده که ساتوشی ناکاموتو است، توجه همه را به خودش جلب کرده است اما بعد از مدتی این ادعا رد شده و هنوز این هویت ناشناس مانده است. به هر حال، افشای این هویت می‌تواند به ضرر دنیای کریپتو باشد، زیرا احتمالا دولت‌ها که دل خوشی از بیت کوین ندارند، مانع از فعالیت‌های بیشتر آن خواهند شد.


دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد

۱۴۰۲/۰۸/۳۰ ۱۲:۱۰
alireza qolizadeh
ممنون از شما
پاسخ